Երևանում կազմակերպվել է իտալացի նկարիչ և քանդակագործ Անսելմո Ֆրանչեսկոնիի ցուցահանդեսը
PanARMENIAN.Net - Երևանում կազմակերպվել է իտալացի նկարիչ և քանդակագործ Անսելմո Ֆրանչեսկոնիի ցուցահանդեսը: Ցուցահանդեսը նվիրված է Հայոց ցեղասպանության 95-ամյակին:
Ցուցահանդեսը կազմակերպել է ՀՀ մշակույթի նախարարությունը` Հայաստանում Իտալիայի դեսպանատան աջակցությամբ:
Անսելմո Ֆրանչեսկոնին Հայաստանի մշակույթին և պատմությանը ծանոթացել է շնորհիվ իր կնոջ` Մարգո Թումասյանի; Նա իր կտավներում վերարտադրում է Հայոց ցեղասպանությունը: Նրա 30 աշխատանք ներկայացված է ցուցահանդեսում, որը կազմակերպվել է Հայաստանի ազգային պատկերասրահում: Հայաստանի մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը մի առիթով ասել էր, որ նկարչի մի շարք աշխատանքներ գտնվում են Ցեղասպանության ինստիտուտ- թանգարանում և նկարչի աշխատանքների հավաքածուն կընդգրկվի Հայաստանի մշակութային ժառանգության ցանկում: