2012-ին Հայաստանի տնտեսությանն Արմագեդոն չի սպասվում
Այնուամենայնիվ, հայ ժողովրդի կենսապայմանները չեն բարելավվում, այլ վատանում են՝ չնայած 2012-ի բյուջեով նախատեսված սոցվճարումների և կենսաթոշակների բաձրացմանը
5 նոյեմբերի 2011
Տնտեսագետների մտավախությունները, կապված համաշխարհային ճգնաժամի երկրորդ ալիքի հայտնվելու հետ, ավելի են շատանում: Եվրոպայում վրա հասած ճգնաժամը, անկասկած, շատ լուրջ է, և դրա հաղթահարման համար բացարձակ լուծումներ չկան: 2012-ն այնքան էլ բարենպաստ տարի չի լինի համաշխարհային տնտեսության զարգացման համար: Մտավախություններ կան Իտալիայի, Պորտուգալիայի և մի քանի այլ եվրոպական երկրների համար, որոնց սպառնում է Հունաստանի դեֆոլտի ճակատագիրը: Քաղաքական գործիչներն այս իրավիճակից դուրս գալու ուղիների որոնման մեջ են, սակայն համաշխարհային զարգացումներն անկանխատեսելի են, իսկ շուկաները՝ զգայուն:
ԱՄՆ realpolitik-ի մեջ Հայոց ցեղասպանությունը տեղ չունի
Վաշինգտոնին Թուրքիան պետք է Իրաքում և Աֆղանստանում ռազմական օպերացիայի պատճառով: Հենց դրանում էլ պետք է որոնել ԱՄՆ կողմից Հայոց ցեղասպանությունը չճանաչելու պատճառը
4 նոյեմբերի 2011
Մերձավոր Արևելքը միշտ մտել է ԱՄՆ շահերի գոտու մեջ: Այդ դիրքորոշումը հատկապես ամրապնդվեց Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին, երբ ԱՄՆ-ը, լրջորեն ետ մղելով Մեծ Բրիտանիային, ըստ էության փոխարինեց նրան նավթով հարուստ այդ բավական պրոբլեմատիկ տարածաշրջանում: ԽՍՀՄ տարիներին երկու գերտերությունների պայքարը Մերձավոր Արևելքում գերիշխանության համար ընթանում էր փոփոխական հաջողությամբ, իսկ ԽՍՀՄ փլուզումից հետո այն վերածվեց թույլ պարզաբանումների՝ ո՞վ է ավելի ուժեղ:
ՀԱԿ շուրջօրյա հանրահավաքները. նախագահի հրաժարականի կոչեր՝ չնայած փակ զուգարաններին
Կոնգրեսի կողմից չափազանց շատ ուշադրությունը Ազատության հրապարակին կից փակ զուգարանների խնդրին ինչ-որ երգիծական մթնոլորտ էր ստեղծում ընդդիմության հանրահավաքների շուրջ
15 հոկտեմբերի 2011
Սեպտեմբերի 30-ից հոկտեմբերի 8-ը Հայ ազգային կոնգրեսը (ՀԱԿ) Ազատության հրապարակում անցկացրեց շուրջօրյա հանրահավաքներ: Արդեն մեկ շաբաթ է, ինչ ՀԱԿ-ը դադարեցրել է հանրահավաքները, բայց մինչև հիմա պարզ չէ, թե իրականում ինչի էր ցանկանում հասնել այդ հանրահավաքներով ՀԱԿ-ը և ի վերջո ինչի հասավ: Հայտնի հեքիաթի հերոսի նման ՀԱԿ-ը հեռացավ հրապարակից, բայց խոստացավ վերադանալ: Բայց, ի տարբերություն Կառլսոնի, նա ցանկանում է վերադառնալ ոչ մենակ, այլ իր կողմնակիցների մեծ թվով, որպեսզի, վերջապես, հասնի իր գլխավոր պահանջին՝ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականին և արտահերթ նախագահական ընտրություններին:
Երևանում հայտնի ճարտարապետ Ռաֆայել Իսրայելյանի տունը հիմնահատակ ավերված է, և դեռ կան շենքեր, որ կարող են նույն ճակատագրին արժանանալ