Երևանում շարունակվում է տեռահերցային ֆիզիկային նվիրված միջազգային գիտաժողովը
PanARMENIAN.Net - Այսօր ՀՀ ԳԱԱ նիստերի դահլիճում շարունակվում է տեռահերցային և գերբարձր հաճախությունների տիրույթի ֆիզիկային նվիրված միջազգային գիտաժողովը: Այստեղ ներկայացված են ֆիզիկայի նորագույն հետազոտությունների և դրանց կիրառական արդյունքների ասպեկտները:
«Ներկայացված են շատ հետաքրքիր զեկույցներ Ճապոնիայից, Գերմանիայից, Ռուսաստանից և Անգլիայից, որոնք մեծ հետաքրքրություն են առաջացնում առաջին հերթին կիրառական տիրույթներում»,- PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Ռադիոֆիզիկայի և Էլեկտրոնիկայի ինստիտուտի տնօրեն Արսեն Հախումյանը:
Նրա խոսքով տեռագերցային ալիքների տիրույթը շատ խոստումնալից է և կիրառելի է կենսաբանության, բժշկագիտության, նյութաբանության, և նույնիսկ հեռահաղորդակցման և այլ ոլորտներում:
Տեռահերցային ալիքների տիրույթի կիրառությունը առօրյա բնագավառներում ինչպիսիք են ՝ կենսաբանությունը, բժշկագիտությունը, նյութաբանությունը, և նույնիսկ հեռահաղորդակցությունը, անչափ խոստումնալից է և հեռանկարային: