«Ազատություն» ռադիոկայանի Բաքվի գրասենյակում խուզարկություն է անցկացվել
PanARMENIAN.Net - Այսօր մոտավորապես 10:30-ին Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության աշխատակիցները ներխուժել են «Ազատություն» ռադիոկայանի ադրբեջանական ծառայության Բաքվի գրասենյակ՝ «Ազադլիգ ռադիոկայան»: Ծառայության տնօրեն Քենան Ալիևը հայտնել է. որ գլխավոր դատախազության առնվազն 10 ներկայացուցիչ ոստիկանների ուղեկցությամբ ներխուժել է կազմակերպության գրասենյակ և հայտարարել է, որ նրանք ունեն բյուրոն փակելու մասին դատարանի որոշում: Անջատվել է ներքին հեռախոսակապն ու ինտերնետը: Խուզարկությանը մասնակցել են վկաներ, որոնք ուղեկցում էին դատախազության ներկայացուցիչներին: Գրասենյակում ներկա մոտ 20 աշխատակիցներին փակել են մի սենյակում՝ թույլ չտալով մոտենալ համակարգիչներին և լքել տարածքը: Դատախազության աշխատակիցները պահանջել են բացել չհրկիզվող պահարանը, որտեղ գտնվում էին կազմակերպության փաստաթղթերը:
Ադրբեջանի իրավապահ մարմինները նման խուզարկություններ են կատարել նաև IREX-ի և Ժողովրդավարչության ազգային ինստիտուտի գրասենյակներում: Այդ երկու կազմակերպությունները փակվեցին:
Գրասենյակի աշխատակից, հայտնի ընդդիմադիր լրագրող Հադիջա Իսմայլովան ձերբակալվեց դեկտեմբերի 5-ին լրագրող Տուրալ Մուստաֆաևին ինքնասպանության հասցնելու փորձի համար: Եթե նրան մեղավոր ճանաչեն, նրան սպառնում է մինչև 7 տարվա ազատազրկում: Իսմայլովան հայտնի է առաջին հերթին ադրբեջանական վերնախավի շրջանում կոռուպցիայի դեպքերի հետաքննություններով, այդ թվում, Ալիևների և Փաշաևների հզոր կլանի բազմամիլիադանոց բիզնեսին նվիրված հրապարակումներով: Նա իշխող ռեժիմի ամենահետևողական քննադատներից է: Դրա համար նա մշտապես գտնվում է իշխանությունների ճնշման ներքո՝ ներառյալ դատական հետապնդումը, հալածանքները իշխանամետ ԶԼՄ-ներում և անձնական կյանքի ինտիմ մանրամասների հրապարակումը:
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայության ղեկավար Էլդար Սուլթանովը Haqqin.az-ին ասել է, թե խուզարկությունը կապված է գլխավոր դատախազության ծանր հանցագործությունների գործերով քննչական վարչության կողմից քննվող գործի հետ, որի մանրամասներն առայժմ չեն հրապարակվում: Ըստ Սուլթանովի, դա կապ չունի Իսմայլովայի գործի հետ: