Մեդվեդև. Սու-24-ը խոցելով` Թուրքիան պատերազմի առիթ է տվել
PanARMENIAN.Net - Ռուսական ռազմական ինքնաթիռը խոցելով՝ Թուրքիան պատերազմի առիթ է տվել: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը:
Նա անդրադարձել է նաև Եգիպտոսի ու Թուրքիայի հանգստավայրերը ռուսների համար փակելու անհրաժեշտությանը` նշելով, որ դրանում ոչ մի լավ բան չկա:
«Դա ոչ թե ՌԴ իշխանությունների դավերն է, այլ քաղաքացիների անվտանգության հարցը»,-ասել է Մեդվեդևը, ՌԻԱ Նովոստիին հղումով գրում է Tert.am-ը:
Նոյեմբերի 24-ին թուքական F-16 կործանիչը ռուսական Սու-24 ինքնաթիռ է խոցել Սիրիայի հետ սահմանին: Սու-24 ռուսական ռազմական ինքնաթիռը խոցվել է Սիրիայի տարածքում «օդ-օդ» հրիթռով:
Դեկտեմբերի 1-ից Ռուսաստանում արգելվել են չարթերային թռիչքները դեպի Թուրքիա, բացառությամբ ռուս զբոսաշրջիկներին վերադրձնելու համար գործարկվածներից:
2016-ի հունվարի 1-ից Ռուսաստանը կասեցնում է առանց մուտքի արտոնգրերի ռեժիմը Թուրքիայի քաղաքացիների համար:
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն հայտարարել է, որ իր երկիրը կարող է պատասխան պատժամիջոցներ սահմանել Ռուսաստանի դեմ անհրաժեշտության դեպքում: