Sports for Rights իրավապաշտպան կազմակերպությունը Formula 1-ին կոչ է արել «բարելավել իր կերպարը»՝ բարձրաձայնելով Ադրբեջանում մարդու իրավունքների հետ կապված վիճակի մասին:
Ադրբեջանում մարդու իրավունքներին ուշադրություն հրավիրելու նպատակով ստեղծված կազմակերպությունը կոչ է արել Formula One-ի գլխավոր տնօրեն Բերնի Էքլսթոնին դիրքորոշում հայտնել, The Guardian-ին հղումով գրում է Tert.am-ը:
«Մենք կոչ ենք անում Բերնի Էքլսթոնին հրապարակային խոսել Ադրբեջանում մարդու իրավունքների հետ կապված խնդիրների մասին և կոչ անել ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին: Մենք բաց նամակ ենք գրել նրան, և դեռևս պատասխան չի ստացվել»,- ասել է Sports for Rights-ի արշավների համակարգող Ռեբեկա Վինսենթը:
Նա նշել է, որ Էքլսթոնն այնպիսի դիրքում է, որ կարող է մի բան անել: «Սա Formula One-ի կերպարը բարելավելու և Ադրբեջանում մարդկանց օգնելու հնարավորություն է՝ պարզապես շահ ստանալու և կոռումպացված մարդկանց օգնելու փոխարեն»,- ասել է Ռեբեկա Վինսենթը:
«Մենք չենք խնդրում նրանց չեղյալ հայտարարել մրցարշավը, մենք կոչ չենք անում մարդկանց չգնալ: Մենք խնդրում ենք պարոն Էքլսթոնին օգտագործել այն՝ դիրքորոշում հայտնելու համար: Նա անցած տարի ասել էր, որ Ադրբեջանում չկան մարդու իրավունքների հետ կապված խնդիրներ, և մարդիկ այնտեղ ուրախ են թվում: Հարկավոր է ընդամենը հինգ րոպե Google-ում տեսնելու համար, թե ինչ է տեղի ունենում իրականում»,- նշել է նա: