Կալիֆորնիայի նահանգապետ. Ես բազմիցս եմ ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
PanARMENIAN.Net - «Ես բազմիցս եմ ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը եւ շարունակում եմ կոչ անել բոլոր ազատատենչ մարդկանց Ամերիկայում եւ ողջ աշխարհում անել նույնը»,-PanARMENIAN.Net ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Կալիֆորնիայի նահանգապետ Առնոլդ Շվարցենեգերը: Նա հիշեցրել է, որ ապրիլի 22-29-ը հռչակվել են «Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրեր»: «Նախանշված են մի շարք միջոցառումներ, որոնց կազմակերպմանը մասնակցում են տարբեր հայկական եւ ոչ հայկական կազմակերպություններ` նահանգի մայրաքաղաքից, այլ քաղաքներից, կրոնական եւ հասարակական կազմակերպություններ, ինչպես նաեւ կրթական եւ մշակութային հաստատություններ»,-ասել է Շվարցենեգերը:
Հիշեցնենք, որ Հիշատակի շաբաթ հայտարարելու մասին հրամանագիրը Ա.Շվարցենեգերը ստորագրել էր ապրիլի 12-ին: Ինչպես ասվում է նահանգապետ Առնոլդ Շվարցենեգերի հայտարարության մեջ, «1915-1923 թթ. Առաջին համաշխարհային պատերազմի քաոսում մեկ միլիոնից ավել հայ տղամարդիկ, կանայք եւ երեխաներ սպանվել են Օսմանյան Թուրքիայում, հարյուր հազարավորները փախել են այլ երկրներ, զրկվելով ունեցվածքից, ազգային պատկանելությունից եւ հայրենիքից: Շատերը ապաստան են գտել ԱՄՆ-ում, Կալիֆորնիան տուն է դարձել Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս ամենամեծ հայ համայնքներից մեկի համար: Կալիֆորնիայի շատ հայ ընտանիքներ Ցեղասպանությունից փրկվածների ժառանգներն են, որոնք խաղաղ ապրելու իրենց հույսը կապեցին մեր հողի հետ: Ինչպես եւ նախկինում ԱՄՆ հայ համայնքը բարգավաճում է եւ մեծ ներդրում է կատարում մեր պետության եւ ժողովրդի զարգացման գործում: Փաստացիորեն որպես 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն համարվող Հայոց ցեղասպանությունն առ այսօր ուրացվում է: Ես պնդում եմ, որ բոլոր ազգերը պետք է ուսումնասիրեն իրենց պատմության ցավոտ էջերը, քանի որ ցեղասպանության ժխտումը թույլ չի տա ապագայում բուժել ազգի վերքերը: Թեեւ 90 տարուց ավելի է անցել, ինչ կատարվել են հայերի այդ զանգվածային սպանությունները, այդ ոճրագործության արձագանքները զգացվում են ողջ աշխարհում: Մենք պարտավոր ենք ճանաչել անմեղ զոհերի գազանային սպանությունները, հիշել նրանց տառապանքների մասին եւ երդվել կանխել ցեղասպանություններն ապագայում: Ես միանում եմ Կալիֆորնիայի հայ համայնքին եւ ողջ աշխարհի հայությանը եւ հիշատակի տուրք եմ մատուցում նրանց հիշատակին, ովքեր սպանվեցին եւ հետապնդումների ենթարկվեցին Հայոց ցեղասպանության ժամանակ, եւ կոչ եմ անում աշխարհի բոլոր մարդկանց երբեք չմոռանալ այդ ահավոր հանցագործությունը` կատարված մարդկության դեմ:
Այդպիսով, ես, Առնոլդ Շվարցենեգերս, Կալիֆորնիայի նահանգի նահանգապետը ապրիլի 22-29 շաբաթը հայտարարում եմ «Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրեր»: