Կիևում Այվազովսկու 200-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսը երկարաձգվել է
PanARMENIAN.Net - Կիևի Ազգային պատկերասրահում երկարացվել է հանճարեղ ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու 200-ամյակին և թանգարանի 95-ամյակին նվիրված «Հանճարն ու ծովը. Ավանդույթներ, որոնումներ, բացահայտումներ» ցուցահանդեսի աշխատանքը:
Մեծ հետաքրքրություն առաջացրած ցուցահանդեսը բաց կլինի մինչև նոյեմբերի 19-ը, ինչպես նշել է թանգարանի տնօրեն Յուրի Վակուլենկոն, որոշվեց երկարացնել այն մեծ պահանջարկի պատճառով, գրում է AnalitikaUA.net-ը:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ ցուցահանդեսը կգործի մինչև հոկտեմբերի 31-ը:
Ցուցադրության մեջ ներկայացված են ծովային թեմատիկայով միավորված ХVIII-ХХդդ. ավելի քան 60 գեղանկար և գծանկար: Ներկայացված է նաև Այվազովսկու այն կտավների լուսանկարների ցուցադրությունը, որոնք անհետացել են Երկրորդ համաշխարհայինի տարիներին, ինչպես նաև արխիվային նյութեր, տարբեր իրեր, որոնք եղել են 19-րդ դարի նավերում, Այվազովսկու ժամանակակից նավապետների անձնական իրեր:
Հայաստանի ազգային պատկերասրահում աշխարհահռչակ ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու ծննդյան 200-ամյակին նվիրված «Հովհաննես Այվազովսկի. Արարում» ցուցահանդեսը կգործի մինչև հունվարի 15-ը: