2019-ին ՀՀ 17,000 քաղաքացի ՌԴ անձնագիր է ստացել
PanARMENIAN.Net - 2019-ին ՀՀ 17,000 քաղաքացի ՌԴ անձնագիր է ստացել: 2019-ին ՌԴ միգրացիոն ծառայությունը 1,5 անգամ ավելի հաճախ է ՌԴ քաղաքացիություն տվել ներգաղթյալներին, գրում է «Իզվեստիան»:
ՌԴ ներգաղթի մակարդակով առաջին տեղում ուկրաինացիներն են՝ ՌԴ անձնագիր է ստացել 146,000 Ուկրաինայի քաղաքացի:
Հաճախ են ՌԴ քաղաքացիություն ստացել նաև ղազախստանցիները՝ 35,000 մարդ, տաջիկները՝ 30,000, ուզբեկները՝ 14, 000, մոլդովացիները՝ 11,5 հազար: Ըստ Ռոսստատի, հունվար-սեպտեմբերին ՌԴ քաղաքացիություն է ստացել 285,000 մարդ, ինչը 48 տոկոսով ավելի է 2018-ի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ:
Աճը պայմանավորված է «միգրացիոն օրենսդրության փոփոխություններով, որոնք պարզեցնում են ՌԴ քաղաքացիության տրամադրումը»: