Լարիի փոխարժեքը նվազում է․ Որոշ մթերքների թանկացումը կֆինանսավորի կառավարությունը
PanARMENIAN.Net - Վրաստանի Ազգային բանկը մարտի 25-ին լարիի փոխարժեքը սահմանել է 3.4494 լարի 1 դոլարի դիմաց։ Դա վրացական փոխարժեքի համար նոր պատմական նվազագույն շեմ է։
Լարիի փոխարժեքի անկումը դոլարի համեմատ սկսվել է մարտի 9-ին, երբ կորոնավիրուսի պանդեմիայի հետ կապված անորոշությունը զուգակցվեց նավթի գների անկմանը։ Մարտի 25-ի դրությամբ արժեզրկումը կազմել է 24%, գրում է «Sputnik Գրուզիան»։
Չնայած Ազգային բանկի ջանքերին, ներկրողներն արդեն հայտարարել են, որ ի զորու չեն զսպելու գներն ու գնաճը։
«Առաջիկա օրերին բոլոր գները կվերանայվեն, կբարձրանան, քանի որ մենք և ներկրող ընկերությունները չենք կարողանա պահպանել նույն գներն այսօրվա փոխարժեքի պայմաններում»,- ասել է դիստրիբյուտորների գործարար ասոցիացիայի ղեկավար Իվա Չկոնիան։
Վրաստանի կառավարությունն իր հերթին հաստատել է առաջին անհրաժեշտության սննդամթերքի գների պահպանմանն ուղղված ծրագիրը, որի համար բյուջեից 10 մլն լարի կհատկացվի։
Այդպիսով կֆինանսավորվի գնային տարբերությունը հետևյալ ապրանքների համար՝ մակարոնեղենի, հնդկաձավարի, ձիթայուղի, շաքարի, ցորենի, ալյուրի, կաթի փոշու և լոբու համար։ Սուբսիդավորումը կվերաբերի մարտի 15-ից մայիսի 15-ն ընկած ժամանակահատվածին։
Ընդ որում այդ ապրանքների գները կհամապատասխանեն 2020-ի հունվարի 1-ից մինչև մարտի 10-ը գրանցված նվազագույն գներին։