Ուկրաինայից ավելի քան 1․2 մլն մարդ է հեռացել
PanARMENIAN.Net - Ուկրաինայում պատերազմական գործողությունների մեկնարկից ի վեր երկրից ավելի քան 1․2 մլն մարդ է հեռացել։ Այդ մասին հայտնել է ՄԱԿ-ի Փախստականների գծով գործակալությունը։
«Ժամ առ ժամ, րոպե առ րոպե փախուստի միջոցով փրկվող մարդկանց քանակն աճում է։ Եթե հակամարտությունն անհապաղ չդադարեցվի, ևս մի քանի միլիոն մարդ, հավանաբար, ստիպված կլինի հեռանալ Ուկրաինայից»,- մեկնաբանել է իրավիճակը ՄԱԿ փախստականների գծով գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդին, գրում է Swissinfo-ն։
Ըստ գործակալության տվյալների, ուկրաինացի փախստականների մեծ մասը հատել է սահմանը Լեհաստանի հետ, մյուսները՝ Հունգարիայի, Մոլդովայի, Սլովակիայի և եվրոպական այլ երկրների։
Ըստ Գրանդիի, շատ են նաև Ռուսաստան մեկնողները։
ՄԱԿ-ի գործակալությունում կարծում են, որ նման տեմպերով «այս իրավիճակը կարող է վերաճել դարաշրջանի փախստականների ամենամեծ ճգնաժամի Եվրոպայում»։