PanARMENIAN.Net - ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հայտարարել է, որ ԱՄՆ և ՌԴ պատվիրակությունները նախատեսում են հանդիպել Ստամբուլում ապրիլի 10-ին՝ կենտրոնանալով բացառապես իրենց համապատասխան դեսպանատների գործունեության կարգավորման վրա։
Օրական մամուլի ասուլիսի ժամանակ Պետդեպարտամենտի խոսնակ Թամի Բրյուսը ընդգծել է, որ այս քննարկումները չեն ընդգրկի քաղաքական կամ անվտանգության հարցեր, Reuters-ը։
«Ուկրաինան բացարձակապես օրակարգում չէ», – հայտարարել է Բրյուսը։
Նա հավելել է. «Այս բանակցությունները բացառապես կենտրոնացած են մեր դեսպանատների գործունեության վրա, ոչ թե երկկողմ հարաբերությունների ընդհանուր նորմալացման վրա, ինչը կարող է տեղի ունենալ միայն այն ժամանակ, երբ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև խաղաղություն լինի»։
Դիվանագիտական աղբյուրը նշել է, որ հանդիպումը տեղի կունենա Ստամբուլում գտնվող Ռուսաստանի հյուպատոսարանում։
Փետրվարին երկու երկրների պատվիրակությունները հանդիպել էին Ստամբուլում՝ քննարկելու դեսպանատների նորմալ գործունեության վերականգնումը։ Այս քննարկումները կենտրոնացած էին միմյանց դիվանագետների պայմանների վրա և ծառայեցին որպես նախնական փորձություն՝ ավելի լայն հարաբերությունների վերականգնման համար։
Վերջին տասնամյակում Ռուսաստանը և Միացյալ Նահանգները փոխադարձաբար արտաքսել են դիվանագետների և սահմանափակել են միմյանց առաքելություններում նոր անձնակազմի նշանակումը, ինչը հանգեցրել է դեսպանատների անձնակազմի զգալի կրճատման։