ՎԶԵԲ-ը ՀՆԱ-ի 1,5 տոկոս աճ է կանխատեսում Հայաստանում 2010 թվականին
PanARMENIAN.Net - Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) 1,3-15 տնտեսական աճ է կանխատեսում Հայաստանում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել է ՎԶԵԲ-ի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Վալերիու Ռազլոգը: «Հարկ է նշել, որ մեր գնահատականները եւ կանխատեսումները Հայաստանի տնտեսության վերաբերյալ 2010 թ. համար մի փոքր ավելի լավատեսական են, քան երկրի կառավարության կանխատեսումները: Մենք կանխատեսում ենք Հայաստանում ՀՆԱ-ի 1,5 տոկոսի աճ 2010 թվականին, ինչն էականորեն չի տարբերվում կառավարության կանխատեսումներից, սակայն այս տարին ցույց կտան` կանխատեսումները կլինեն ավելի լավը, թե վատը»,-ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է սղաճի ցուցանիշներին, ապա ՎԶԵԲ-ը «կտրուկ տատանումներ չի ակնկալում»: Ըստ Ռազլոգի, սղաճի ցուցանիշը 2010թ. կլինի այն սահմաններում, որ սահմանել է ՀՀ Կենտրոնական բանկը:
Ըստ 2010թ. պետբյուջեի, ՀՆԱ-ի աճը Հայաստանում 2010թ. նախատեսված է 1,2 տոկոսի մակարդակով, իսկ սղաճը` 4՞ 1,5 տոկոս: