Երեւանում տողի ունեցավ «Էթնիկ զտումներ Ադրբեջանում. Բաքու 1990 թ-ն» թեմայով կլոր սեղանը
PanARMENIAN.Net - Հայաստանի օմբուդսմենի գրասենյակի նախաձեռնությամբ Երեւանում տեղի ունեցավ «Էթնիկ զտումներ Ադրբեջանում. Բաքու 1990 թ-ն» թեմայով կլոր սեղանը: Ինչպես հայտարարել է օմբուդսմեն Արմեն Հարությունյանը, կլոր սեղանի նպատակն է եւս մեկ անգամ հիշեցնել համաշխարհային հանրությանը Բաքվում հայերի ջարդերի մասին:
Խաղաղ բնակիչների ջարդերն ու սպանությունները շարունակվեցին մինչեւ հունվարի 20-ը, երբ քաղաք մտան Խորհրդային բանակի ստորաբաժանումները: 1990թ. հունվարի 12-13-ին հայկական ջարդերը Բաքվում կազմակերպված եւ զանգվածային բնույթ ստացան: Հունվարի 13-ին ժամը 17-ից հետո շուրջ 50-հազարանոց ամբոխը, բաժանվելով խմբերի, սկսեց տուն առ տուն անցենլ` «մաքրելով» քաղաքը հայերից:
1990 թվականի հունվարի 17-ին Եվրախորհրդարանը բանաձեւ ընդունեց, որով կոչ էր արվում արտգործնախարարների Եվրոպական խորհրդին եւ Եվրախորհրդին պաշտպանել հայերին եւ պահանջել ԽՍՀՄ կառավարությունից անհապաղ օգնություն ցույց տալ Հայաստանին ու Լեռնային Ղարաբաղին: Հունվարի 18-ին ամերիկացի սենատորների մի խումբ նամակ հղեց Մ.Գորբաչովին, որտեղ իր մտահոգությունն էր հայտնում Բաքվում հայերի ջարդերի կապակցությամբ եւ կոչ էր անում միացնել Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին:-