Լարիսա Ալավերդյան. Բաքվի ջարդերը 1915թ. Հայոց ցեղասպանության շարունակությունն են
PanARMENIAN.Net - «Ես արդեն հանդես եմ եկել մի շարք առաջարկներով, որոնք նախապես քննարկվել էին Ադրբեջանից հայ փախստականների հետ, այն մասին, որ երիտասարդ սերունդը պետք է ավելի լավ տեղեկացված լինի Սումգայիթում եւ Բաքվում տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին»,- PanARMENIAN.Net թղթակցի հետ զրույցում նշեց «Ժառանգություն» կուսակցության քարտուղար, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանը: Ընդ որում, նա բարձր գնահատեց Կրթության եւ գիտության նախարարության նախաձեռնությունը, երբ հունվարի 13-19 Հայաստանի հանրակրթական հաստատություններում 1990թ. Բաքվում հայերի ջարդերին նվիրված պատմության դասեր անցկացվեցին:
«Այն, ինչ տեղի ունեցավ Բաքվում եւ մյուս ադրբեջանական քաղաքներում, միայն հայերին չի վերաբերում. դա հարկավոր է գնահատել որպես մարդկության դեմ իրագործված հանցագործություն»,- նշեց Ալավերդյանը` ավելացնելով, որ Բաքվում ջարդերի ժամանակ տուժել են նաեւ այլ ազգությանների ներկայացուցիչներ: Ընդ որում, նա ընդգծեց, որ բազմադարյա փորձն արդեն ցույց է տվել` եթե ցեղասպանության մեղավորները պատիժ չեն կրում, ապա դա միշտ հանգեցնում է նոր ցեղասպանության: «Բաքվում իրագործված ջարդերը 1915թ. Հայոց ցեղասպանության շարունակությունն են: Դա նոր ցեղասպանություն չէ»,- նշեց Լարիսա Ալավերդյանը: