25 հունվարի 2010 - 18:55 AMT
Հայաստանն ու Ադրբեջանը նպատրաստեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ փաստաթղթի մասին իրենց առաջարկները: Նորացված Մադրիդյան սկզբունքների ներածությունը համաձայնեցված է: Այդ մասին Սոչիում կայացած եռակողմ բանակցությունների արդյունքներով լրագրողներին հայտնեց ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Այդ փաստաթղթի ներածության շուրջ ընդհանուր ըմբռնում կա»,- ասաց Լավրովը:
«Այսօր գլխավոր ձեռքբերումը դարձավ պայմամավորվածությունն մասին, որ թեեւ կան փաստաթղթի որոշ հատվածներ, որոնք կողմերի համաձայնության առարկա չեն, կողմերն այդ մասերի վերաբերյալ կպատրաստեն իրենց կոնկրետ առաջարկները, ձեւակերպումները, որոնք կհավելվեն այդ տեքստին»,- հաղորդեց նախարարը:
«Մենք վստահ ենք, որ դա համանախագահներին կօգնի նրանց հետագա աշխատանքում»,- ասաց Ռուսաստանի ԱԳ նախարարը: Ընդհանուր առմամբ, նրա խոսքով, երեք երկրների` Ռուսաստանի, Ադրբեջանի ու Հայաստանի նախագահների զրույցը շիտակ եւ օգտակար էր:
«Նախագահները պայմանավորվեցին այն շարունակելու մասին»,- հաղորդեց Լավրովը:
Նրա խոսքով, «բոլորը օգտակար համարեցին, որ այդ փաստաթուղթը (ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հիմնարար սկզբունքները) գոյություն ունի, որովհետեւ այն հնարավորություն է տալիս զրույցը ոչ թե աբստրակտ վարել, այլ կապելով կոնկրետ ձեւակերպումների հետ»,- հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին: