Եկրաշարժ Թուրքիայում. Իսրայելը օգնության ձեռք է մեկնել Անկարային, Անկարան այն չի ընդունել
PanARMENIAN.Net - Իսրայելի պաշտպանության նախարար Էհուդ Բարաքը հայտարարել է, որ Թուրքիայի ղեկավարությունը հրաժարվել է իսրայելցիների առաջարկած երկրաշարժի հետևանքների վերացման գործում օգնությունից: Ինչպես կիրակի երեկոյան հայտնեց «Ռոյթեսը», Բարաքը հայտնել է այդ մասին Channel 2 News հեռուստաալիքի եթերում:
Նախարարը հասկացնել տվեց, որ զարմացած է Անկարայի նման որոշմամբ և հավելել է, որ Իսրայելի առաջարկն ուժի մեջ է մնում:
Մինչդեռ, անանուն աղբյուրը Թուրքիայի ԱԳՆ-ում հայտնել է գործակալությանը, որ Անկարան դեռևս հրաժարվում է ցանկացած օտարերկրյա օգնությունից:
Թուրքիային օգնություն է առաջարկել նաև Ռուսաստանի նախագահը: Ինչպես գրում է «Ինտերֆաքսը» նախագահ Մեդվեդևը համապատասխան հանձնարարական է տվել ՌԴ ԱԻՆ-ին:
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր ցավակցական հեռագրում ասել է, որ հայ փրկարարները պատրաստ են ցանկացած պահի մեկնել Թուրքիա ու իրենց ավանդը ներդնել երկրաշարժի հետևանքների վերացման գործում:
Agence France-Presse-ը հայտնում է, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ցավակցություն է հայտնել Թուրքիային և պատրաստակամություն հայտնել օգնելու թուրք իշխանություններին:
Հոկտեմբերի 23-ին, ժամը 15.41-ին գրանցվել է 7.1 մագնիտուդով երկրաշարժ, որի էպիկենտրոնը գտնվում էր Թուրքիայում՝ Վան քաղաքից 38 կմ դեպի հյուսիս: