Հարութ Սասունյան. Ցեղասպանության վերաբերյալ օրինագծի ընդունումից հետո թուրքերը ծայրահեղ միջոցների կդիմեն
PanARMENIAN.Net - Ֆրանսիայի ԱԺ-ում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունումից հետո Թուրքիան ծայրահեղ միջոցների կդիմի զերծ պահելու համար ֆրանսիացիներին Սենատում օրինագծի վերջնական հաստատումից: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է ԱՄՆ-ում լույս տեսնող The California Courier թերթի խմբագիր Հարութ Սասունյանը:
«Հրաշալի հաղթանակ էր հայության համար և ջախջախիչ պարտություն բոլոր թուրքերի համար: Ավելին, թուրք իշխանությունների սպառնալիքները նպաստեցին օրինագծի ընդունմանը»,-հայտարարել է նա: Ըստ Սասունյանի, Թուրքիայի վերջին օրերի դիրքորոշումը փաստեց, որ իրենք արժանի չեն անդամակցելու ԵՄ-ին և եվրոպական երկիր լինելու:
Սասունյանը չի բացառել, որ հավանաբար, շուտով թուրքական կողմը կհայտարարի, թե օրինագծի ընդունումն անիմաստ մի բան էր: Թուրքիան միշտ փորձում է մեղմել իր պարտությունները»,-ասել է նա:
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովը քվեարկել է պատգամավոր Վալերի Բոյերի` Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի օգտին: Առայժմ հայտնի չէ` քանի պատագամավոր է կողմ և քանի պատգամավոր է դեմ քվեարկել: