Հայաստանի և Իրանի հարաբերություններն էներգետիկ ոլորտում ուղղված են էներգետիկ անվտանգության պահպանմանը
PanARMENIAN.Net - Հայաստանի և Իրանի հարաբերություններն էներգետիկ ոլորտում ուղղված են հանրապետության էներգետիկ անվտանգության պահպանմանը, հայտնել է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը: «Գտնում եմ, որ դժվար թե որևէ մեկը համարձակվի դատապարտել մեզ դրա համար: Մենք բիզնես չենք անում, այլ փորձում ենք լուծել մեր երկրի էներգետիկ անվտանգությունը»,- ընդգծել է նա փետրվարի 16-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում:
Նրա խոսքով` իրանական կողմի ծրագրած և նրա կողմից իրականացվող բոլոր ծրագրերը պետք է դիտարկել այս համատեքստում: Մասնավորապես, խոսքը գնում է գազատարի, նավթատարի, Մեղրու ՀԷԿ-ի, ինչպես նաև Իրան-Հայաստան երկաթուղու շինարարության մասին: «Ամեն դեպքում մեր ծրագրերից ոչ մեկի պատճառով որևէ բան չի տուժում»,- հավելել է նա:
Անդրադառնալով անմիջականորեն Մեղրու ՀԷԿ-ի կառուցմանը` Արմեն Մովսիսյանը հիշեցրել է, որ ԻԻՀ նախագահ Մահմուդ Ահմադինեջադի` Հայաստան կատարած այցի շրջանակում 2012թ. երկրորդ կեսին ՀԷԿ-ի կառուցման մասին համապատասխան փաստաթուղթ է ստորագրվել: