Թուրքիայի դատարանի որոշումը Թուրքիայի «խորքային պետությունը» գցեց ճգնաժամի մեջ
Թուրքիայի դատարանի որոշումն այն մասին, որ երկրի ոստիկանությանն ու դատախազության աշխատակիցներին թույլատրվում է խուզարկել Անկարայում թուրքական հատուկ ուժերի հրամանատարության Մարտավարական զորահավաքային խմբում գործող ՆԱՏՕ-ի հույժ գաղտնի COSMIC-ի հաստատությունները, որը կապված էր ամերիկյան ԿՀՎ եւ իսրայելական «Մոսսադ» հատուկ ծառայության հետ` «Էրգենեքոն» ազգայնական կազմակերպության միջնորդությամբ, Թուրքիայի «խորքային պետությունը» քայքայել է: Այս մասին է գրում Wayne Madsen Report (WMR)-ը:
«Էրգենեքոն»-ի ցանցի հետազոտությունները վկայում են, որ COSMIC-ի փաստաթղթերը կարող են ապացույցներ բովանդակել այն մասին, որ հատուկ գործողություններ իրականացնող ուժերը ծրագրել են թուրք բարձրաստիճան քաղաքական գործիչների սպանություններ, այդ թվում նաեւ Թուրքիայի փոխվարչապետ Բյուլենթ Արինջի սպանությունը: Հոդվածում ընդգծվում է նաեւ, որ թուրք զինվորականները ԱՄՆ-ի եւ Իսրայելի աջակցությամբ ծրագրել են Թուրքիայում հեղաշրջում անցկացնել:
Ոստիկանության եւ դատախազության աշխատակիցների ձեռք բերած փաստաթղթերը ցույց են տալիս, որ ԿՀՎ «Գլադիո» ցանցերը, որ ստեղծվել էին ՆԱՏՕ-ի երկրներում եւ չեզոք պետություններում` «սառը պատերազմի» տարիներին, որպեսզի խորհրդային ներխուժման եւ բռնազավթման դեպքում համակարգի ուժերը, հնարավոր է շարունակում են գործել Թուրքիայում եւ «Էրգենեքոնի» կորիզն են կազմում:
Wayne Madsen Report -ը հաղորդում է, որ COSMIC-ի մի շարք հույժ գաղտնի փաստաթղթեր ուղենշում են Պենտագոնում գործող ամերիկյան նույնանման «խորքային պետություն», որը նման է թուրքական «Էրգենեքոն» ցանցին: Գաղտնի ծառայությունների նախկին թարգմանիչ Սիբել Էդմոնդսն ասել է, որ այս ցանցը գաղտնազերծվել է ամերիկյան քաղաքական գործիչների եւ ԱՄՆ-ում թուրք լոբբիստների հեռախոսային զրույցները գաղտնալսելիս:
«Էրգենեքոն»
«Էրգենեքոնը» թուրքական ազգայնական կազմակերպություն է: Այն գաղտնի, քեմալական կազմակերպություն է: Նրա անդամներն են Թուրքիայի զինված ուժերի եւ անվտանգության մարմինների մի շարք բարձրաստիճան ղեկավարներ: «Էրգենեքոնի» կազմում ներգրավված թուրք բարձրաստիճան զինվորականներն ու քաղաքագետները մեղադրվում են հեղաշրջման փորձ կատարելու մեջ: Որոշ փորձագետներ գտնում են, որ կազմակերպության գլխավոր նպատակն է իսլամիզմի արգելումն ու վերադարձը քեմալիզմին, այսինքն` բարձրաշխարհիկ Թուրքիայի ստեղծում: «Էրգենեքոնին» կասկածում են հանուն դեմոկրատական Թուրքիայի պայքարող քրդամետ կուսակցության մի շարք ղեկավարների, ինչպես նաեւ Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Օրհան Փամուքի եւ տեղացի լրագրողների սպանության կազմակերպման մեջ: Համարում են, որ «Էրգենեքոն» կազմակերպությունը կարող է նաեւ կապ ունենալ 2007 թ. «Ակօս» թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության հետ: Ազգայնականների կարծիքով, վերը նշված բոլոր անձինք վնաս են հասցնում Թուրքիայի զարգացմանը, որ ընտրել էր Քեմալ Աթաթուրքը, եւ կազմալուծում են երկրի ինքնորոշումը: