ԵՄ անդամ որոշ երկրների առաջարկները Թուրքիա-ԵՄ «արտոնյալ գործընկերության մասին խելամիտ չեն», գտնում է Իտալիայի ԱԳ նախարարը
PanARMENIAN.Net - Իտալիան աջակցում է Թուրքիայի լիիրավ անդամակցությանը Եվրամիությանը: Այդ մասին հայտարարել է Իտալիայի ԱԳ նախարար Ֆրանկո Ֆրատտինին՝ անխելամիտ գնահատելով ԵՄ անդամ որոշ երկրների առաջարկները Թուրքիա-ԵՄ «արտոնյալ գործընկերության» մասին:
Ֆրատտինին հայտարարել է, որ Թուրքիայի անդամակցությունն ԵՄ-ին իսլամական աշխարհի հետ Արևմուտքի հարաբերությունների տեսակետից, կարող է նույնքան խորհրդանշական լինել, որքան ժամանակին Գերմանիայի ու Ֆրանսիայի հաշտեցումն էր կամ Բեռլինի պատի փլուզումը: Սակայն, նա ընդգծել է, որ Թուրքիան դեռ «երկար ճանապարհ ունի անցնելու» ԵՄ-ին համապատասխանելու համար, հաղորդու է TRT-ն: