Ս.Սաֆարյանի բաց նամակը` Վ.Մարթենսին. Հույս ենք տածում, որ ԵԺԿ-ը կճանաչի հայ ժողովրդի օրինական քվեն
PanARMENIAN.Net - «Ժառանգություն» կուսակցության միջազգային քարտուղար Ստեփան Սաֆարյանը բաց նամակ է գրել Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության նախագահ Վիլֆրեդ Մարթենսին:
Նամակում ասվում է. «Ինչպես գիտեք, փետրվարի 18-ին Հայաստանում տեղի ունեցան նախագահական ընտրություններ: Դրանցում հիմնական պայքարը ծավալվեց ընդդիմադիր «Ժառանգություն» և իշխանական Հանրապետական կուսակցությունների առաջնորդների միջև. երկուսն էլ` Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության դիտորդ-անդամ:
Մինչև ընտրությունները Դուք երկու թեկնածուներին հաջողություն մաղթեցիք և հույս հայտնեցիք, որ կանցկացվեն ազատ, արդար ու ժողովրդավարական ընտրություններ: Չնայած գործող նախագահի բազմաթիվ խոստումներին, դրանք ամենևին ազատ և արդար չէին: Իրականում, ընտրությունների արդյունքները համակարգային կեղծման ենթարկվեցին, քանի որ Հանրապետական կուսակցության թեկնածուն փորձեց գողանալ հաղթանակը քվեատուփերի լցոնման, քվեաթերթիկների գողության և բազմակի քվեարկությունների միջոցով: Հրաշքի էր նման, որ չնայած քարոզարշավի ընթացքում գործող նախագահի կողմից պետական միջոցների լայնորեն չարաշահմանը, Րաֆֆի Հովհաննիսյանն առկա քվեների մեծամասնություն ստացավ ոչ միայն խոշոր քաղաքներում, այլև երկրի զգալի տարածքներում:
Կցված ֆայլերով Ձեզ ենք ներկայացնում ընտրությունների պաշտոնական արդյունքների՝ Policy Forum Armenia հեղինակավոր անկախ կազմակերպության կողմից իրականացված վերլուծությունը (որի հայտնաբերումները հաստատվել են աշխարհի մի քանի վիճակագիրների, այդ թվում` Կոլումբիայի համալսարանից Ֆրեդերիկ Սյոբերգի կողմից), ԵԱՀԿ/ԺՄԻՀԳ միջանկյալ զեկույցը, ինչպես նաև ԵԱՀԿ մի հեղինակավոր դիտորդի կողմից գրված վկայության նամակը: Այդ փաստաթղթերն ինքնին խոսուն են և լրացնում են փետրվարի 18-ին տեղի ունեցած ընտրախախտումների մասին մեծաքանակ վկայություններն ու տեսանյութերը: Այդ ամենը ոչ թե արդյունքների վրա էապես չազդող այստեղ կամ այնտեղ տեղի ունեցած պատահական խախտումների, այլև Հայաստանի քաղաքացու ժողովրդավարական կամքի կանխամտածված, պրոֆեսիոնալ խեղման ապացույցներ են: Հակիրճ` Րաֆֆի Հովհաննիսյանը քվեների ճնշող մեծամասնություն է ստացել գրեթե ամեն մի տեղամասում, որտեղ արձանագրվել է ընտրողների միջին մասնակցություն, մինչդեռ Սերժ Սարգսյանը առկա քվեների գրեթե 100% կամ անգամ ավելին է ստացել բոլոր այն տեղամասերում, որտեղ ընտրողների 80-99% անհավանական մասնակցություն է գրանցվել: Այսօր, երբ դե-ֆակտո նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորանքներ է ընդունում իր կեղծված «հաղթանակի» կապակցությամբ և շրջագայում է տարբեր երկրներով, Հայաստանի ժողովրդի ճնշող մեծամասնության կողմից ընտրված թեկնածուն՝ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, հացադուլ է սկսել՝ պահանջելով ճանաչել ընտրությունների իրական արդյունքները: Նա նաև բաց է եղել երկրորդ փուլ հայտարարելու հնարավորության հարցում:
Պարոն Մարթենս, Հայաստանն առանց ժողովրդավարական և ազատ ընտրությունների, լեգիտիմ նախագահի և միջազգային չափանիշների ու ՀՀ Սահմանադրության պահպանման ապագա չունի: Հայ ժողովուրդը պարզապես չի կարող այլևս ապրել այն ղեկավարի ներքո, որին չի ընտրել: Քաղաքացիների իրավազրկումը նրանց գրեթե զրկել է սեփական պետականության նկատմամբ հավատից: Մենք կոչ ենք անում հենց ԵԺԿ սեփական արժեքների ու չափանիշներին համապատասխան՝ վերանայել գործող նախագահին շնորհավորելու Ձեր որոշումը:
Մենք նաև հույս ենք տածում, որ ԵԺԿ-ը կճանաչի հայ ժողովրդի օրինական քվեն և չի նպաստի քաղաքական ճգնաժամի խորացմանը, որ ծավալվում է Հայաստանում: Այլ հակառակը, կդառնա ժողովրդավարության իրական առաջամարտիկ ոչ թե այս կամ այն կուսակցության, այլ ողջ հայ ժողովրդի համար, որը փետրվարի 18-ին վճռորոշ հույսով ու խիզախությամբ իր իրավազոր որոշումն է կայացրել:
Եթե ձեր նախագահական որոշումը, որը խեղում է օրինականության, քաղաքացիական ազատության և ժողովրդավարական արդարության եվրոպական ուղենիշերը, դառնա ԵԺԿ ողջ ընտանիքի պաշտոնական հանրակարգային դիրքորոշումը, մենք ստիպված կլինենք վերանայել այդ հեղինակավոր կազմակերպությանը մեր անդամակցությունը, քանի որ այն ցավալիորեն շեղվել է իր հիմնարար սկզբունքներից, արժեքներից և հանձնառությունից, որոնք մենք կիսում էինք ու ընկած էին անդամակցության հիմքում»: