Մոտ 40 երկիր մտադիր է առևտրի ազատ գոտի ստեղծել ԵՏՄ հետ
PanARMENIAN.Net - Մոտ 40 երկիր հայտարարել է Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) հետ առևտրի ազատ գոտի ստեղծելու ցանկության մասին: Այդ մասին, ըստ ՌԻԱ Նովոստի գործակալության, հայտարարել է ՌԴ Պետդումայի խոսնակ Սերգեյ Նառիշկինը:
«Միևնույն ժամանակ ԱՊՀ մեր որոշ գործընկերներ, հիմնականում արտաքին ճնշմամբ, հրաժարվում են ԵՏՄ-ին իրավահավասար մասնակցությունից հօգուտ Եվրամիության հետ ասոցացման, որը ենթադրում է լիակատար իշխում»,-ասել է նա «Նախագահ, խորհրդարան, ինետգրում» թեմայով միջազգային խորհրդաժողովին: Ավելի վաղ հայտնի է դարձել, որ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը համաձայնագրի նախագծեր է պատրաստում առևտրի ազատ գոտիների մասին Վիետնամի, Նոր Զելանդիայի, Եգիպտոսի, Հնդկաստանի ու Իսրայելի հետ:
ԵՏՄ անդամներ են հանդիսանում Ռուսաստանը, Ղազախստանը, Բելառուսը: Հոկտեմբերի 10-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ստորագրեց ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագիրը, որն ուժի մեջ է մտնում 2015 թ. հունվարի 1-ից: Միությանն առաջիկայում կանդամակցի նաև Ղրղզստանը:
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ավելի վաղ հայտարարել է, որ Ռուսաստանը մտադիր է առաջ տանել ԵՄ և ՄՄ միջև ազատ առևտրի գոտու ստեղծման գաղափարը: Նման հայտարարություններ հնչեցին նաև Բրյուսելում: Մասնավորապես, եվրահանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն սեպտեմբերի սկզբում հայտարարեց, որ հեռանկարում ազատ առևտրի գոտի անհրաժեշտ կլինի ԵՄ և այն ժամանակ դեռ Մաքսային միության միջև: Ընդ որում, ԵՄ-ում բազմիցս են նշել, որ անհնար է միաժամանակ անդամակցել և ՄՄ-ին կամ ԵՏՄ-ին, և ասոցացման ու Առևտրի ազատ գոտու համաձայնագիր կնքել Եվրամիության հետ: 2013-ին Բրյուսելը մերժեց Երևանի առաջարկն ասոցացման մասին համաձայնագի միայն քաղաքական մասը ստորագրելու մասին, երբ վերջինս որոշում կայացրեց անդամակցել Մաքսային միությանը:
ԵՏՄ և ԵՄ միջև տարաձայնություններն Ուկրաինայում հակամարտության պատճառներից մեկը դարձան: Ուկրաինայի նախագահ Յանուկովիչը, որը մտադիր էր ասոցացման մասին համաձայնագիրը ԵՄ հետ ստորագրել 2013-ի նոյեմբերին Վիլնյուսի գագաթնաժողովում, վերջին պահին փոշմանեց, որին հաջորդեց Եվրամայդանը, զանգվածային բախումները Կիևի փողոցներում, Յանուկովիչի փախուստը, Ղրիմի միացումը Ռուսաստանին և պատերազմը Դոնբասում: