Միշել․ Բաքուն Բրյուսելում հաստատել է` ենթակառուցվածքների հետ կապված արտատարածքային պահանջներ չունի
PanARMENIAN.Net - Եվրախորհրդի նախագահ Շառլ Միշելըհայտարարել է, որ Բրյուսելում վերջին եռակողմ հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանն ու Հայաստանը հաստատել են, որ ապագա տրանսպորտային ենթակառուցվածքների հետ կապված արտատարածքային պահանջներ չունեն։ Այդ մասին ասվում է նրա խոսնակի տարածած հայտարարության մեջ։
ՄԻշելը հավելել է, որ հակառակի վերաբերյալ շահարկումներն ափսոսանք են առաջացնում։
Նշվում է, որ Միշելը նաև ողջունել է երկու երկրի սահմանազատման հանձնաժողովների մայիսի 24-ի «առաջին, պատմական հանդիպումը» և կարևորել կայունության և անվտանգության հաստատումը ՀՀ և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի երկայնքով։
Միշելը նաև նշել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կայուն կարգավորման համար կարևոր է լուծել բոլոր չլուծված խնդիրները, ներառյալ ապագա խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներն առաջ մղելն ու հակամարտության արմատական պատճառների վերացումը:
Ըստ Միշելի, բոլոր հիմնական խնդիրները, որոնք հանգեցրել են Լեռնային Ղարաբաղի առաջին պատերազմին, ինչպես նաև 2020-ին ռազմական գործողությունների վերսկսմանը, պետք է լուծեն բոլոր շահագրգիռ կողմերը՝ կայուն և արդար խաղաղության համար պայմաններ ստեղծելու նպատակով։
«Ինչպես ցանկացած հակամարտության ժառանգության դեպքում, տերմինաբանությունը հատկապես զգայուն է այս համատեքստում: Նախագահ Միշելի հայտարարությունը մայիսի 22-ին կայացած ղեկավարների հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ ոչ մի դեպքում չպետք է մեկնաբանվի որպես քննարկումների նախապես որոշված արդյունքի դրսևորում: Ի վերջո, ամենակարևորն այն է, որ բոլոր խնդիրները համակողմանիորեն լուծվեն. սա ներառում է բնակչության բոլոր խմբերի իրավունքներն ու անվտանգությունը»,-ասված է հայտարարության մեջ:
Միշելը շեշտել է նաև բնակչությանը խաղաղության նախապատրաստելու անհրաժեշտությունը և այս հարցում հանրային հռետորաբանության կարևոր դերը:
Նշվում է նաև, որ ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Կլաարը մոտ օրերս կմեկնի տարածաշրջան՝ հետևելու բոլոր քննարկվող ասպեկտներին:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունները, անդրադառնալով Բրյուսելում կայացած Փաշինյան-Ալիև-Միշել եռակողմ հանդիպմանը, հայտարարություն են տարածել` նշելով, որ Եվրոպայի խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հայտարարությունը տարակուսանքի տեղիք է տալիս ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման էությունը նենգափոխելու տեսակետից։