ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ԱԺ–Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարել է, որ գերիների հարցում դեռևս վերջնական լուծում չկա՝ չնայած ադրբեջանական կողմի նախկինում հրապարակած պարտավորությանը բոլորին ազատ արձակելու վերաբերյալ։
Նա հավելել է, որ գերիների և պատանդառվածների ազատ արձակումը կառավարության առաջնային ուշադրության առարկան են, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Եթե երկու երկիր անկեղծորեն ասում են՝ խաղաղություն ենք հաստատում, երևի արժի առաջինը հումանիտար հարցերը կարգավորել, որովհետև դրանք զգայուն հարցեր են, մարդկանց համար ցավոտ հարցեր են:
Բայց նաև պարտքս եմ համարում ասել, որ այսօր ևս մեր առաջնային ուշադրության առարկան են հումանիտար հարցերը, և հենց առաջին հերթին գերիների ազատ արձակման հարցը, պատանդառվածների ազատ արձակման հարցը, անհետ կորած մարդկանց ճակատագրերի պարզաբանման հարցը:
Հավատացնում եմ ձեզ, այդ աշխատանքները հենց այսօր էլ շարունակվում են և, իհարկե, վաղն էլ չեն դադարելու»,- ասել է նա:
Ադրբեջանի բանտում պահվող Վիգեն Էուլջեքջյանը արդեն 28 օր է հացադուլ է սկսել, սակայն նրա ընտանիքը դեռևս որևէ տեղեկություն չունի նրա առողջական վիճակի վերաբերյալ։