ԼՂՀ ԱԳ նախարարը հանդիպել է բելգիացի դասախոսների և ուսանողների խմբի հետ
PanARMENIAN.Net - Հուլիսի 10-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունում տեղի է ունեցել ԼՂՀ արտաքին գերատեսչության ղեկավար Գեորգի Պետրոսյանի հանդիպումը Բելգիայի տարբեր համալսարանների դասախոսների և ուսանողների խմբի հետ:
Հյուրերի խնդրանքով նախարարը պատասխանել է լայն շրջանակ ընդգրկող հարցերի, որոնք վերաբերվում էին ղարաբաղյան հիմնախնդրի նախապատմությանը և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին, ԼՂՀ հետպատերազմյան վերականգնումներին և տնտեսական զարգացմանը, երկրում ժողովրդավարական գործընթացներին, միջազգային հանրությանը Արցախի մասին անաչառ տեղեկատվության ներկայացմանը և այլն:
«Ակնհայտ է, որ Լեռնային Ղարաբաղը պետք է անկախ լինի: Ղարաբաղի անկախությունը մեր ղեկավարության և ժողովրդի ոչ միայն այսօրվա քաղաքական կամքն է: Դա հասկանալու համար պետք է անդրադառնալ պատմությանը: Եթե մենք իրավունք ենք ունեցել մեզ պարտադրված պատերազմը դադարեցնող փաստաթղթեր ստորագրել, ապա, բնականաբար, իրավունք ունենք կառուցել մեր ազատ ապագան: Հենց այս դրույթից ելնելով պետք է դիտարկել շատ քայլեր, որոնք նախաձեռնում է և կնախաձեռնի ԼՂՀ-ն»,- նշել է Գեորգի Պետրոսյանը:
Բելգիական պատվիրակության անդամները նկատել են ԼՂՀ նշանակալի հաջողությունները քաղաքացիական հասարակության կառուցման և տնտեսական առաջընթացի առումով, հայտնում է ԼՂՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը: