3 սեպտեմբերի 2013 - 12:17 AMT
Եգիպտոսում ձերբակալվել է «Մահմեդական եղբայրների» անդամ Սաադ ալ Հուսեյնին: Նա կալանքի տակ է գտնվում Կահիրեում, հայտնում է MENA-ն:
Ամռանը ասոցիացիայի շուրջ 300 անդամների ձերբակալության թույլտվություն ներկայացվեց: Դադարեցվեց իսլամիստների բոլոր հեռուստաալիքների հեռարձակումը, այդ թվում «Միսր-25» , որը համարվում է նրանց ամբիոնը:
Ձերբակալվել է Ազատության և արդարության կուսակցության, որը «Մահմեդական եղբայրների» քաղաքական թևն է, նախագահ Սաադ ալ Կատատնին, ինչպես նաև ասոցիացիայի գերագույն ղեկավարության ներկայացուցիչ Ռաշադ ալ Բայումին: Երկուսն էլ հայտնվել են Կահիրեի արվարձանի «Տորա» բանտում, որտեղ մինչև վերջերս կալանքի տակ էր պահվում նախկին նախագահ Մուբարաքն ու նրա որդիները:
Եգիպտոսի դատական կոլեգիան խորհուրդ է տվել դատարանին լուծարել «Մահմեդական եղբայրներ» կազմակերպությունը, որը պաշտոնապես գրանցված է որպես հասարակական կազմակերպություն: Առաջին լսումները դատարանում նախատեսված են նոյեմբերի 12-ին: Դատական կոլեգիայի որոշումները պարտադիր չեն կատարման համար:
Մինչ Հոսնի Մուբարաքի տապալումն այդ կազմակերպությունը գործում էր ընդհատակում: Մուբարաքի հետնորդը՝ Մուրսին, պաշտոնանկ արվեց զինվորականների կողմից հուլիսին 3-ին զանգվածային բողոքի ակցիաներից հետո: Դրանից հետո «Մահմեդական եղբայրների» ղեկավարնության անդամներից շատերը ձերբակալվեցին երկրում բռնություն բորբոքելու մեղադրանքով: Նմանատիպ մեղադրանքով Մուրսիի դեմ գործը նախօրեին փոխանցվել է դատարան: