Իտալիայում համազգային ահաբեկչական տագնապ է հայտարարված. Իսլամիստները սպառնում են Հռոմի պապին
PanARMENIAN.Net - Իտալիան համազգային ահաբեկչական տագնապ է հայտարարել ահաբեկչական «Իսլամական պետության» կազմակերպության կողմից Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի դեմ մահափորձի սպառնալիքի մասին հաղորդագրությունից հետո: Երկրի ՆԳՆ-ն խստացնում է անվտանգության միջոցները և չի բացառում, որ ահաբեկչական գործողություններ կարող են ձեռնարկվել դեսպանություններում, հասարակական տրանսպորտում մարդկանց մեծ կուտակումների վայրերում: Այդ մասին հայտարարել է Իտալիայի ՆԳՆ փոխղեկավար Ֆիլիպպո Բուբիկոն, հայտնում է Scottish Catholic Observer-ը:
«Իսլամական պետությունը» կարող է ահաբեկչական հարձակումներ կատարել այն օբյեկտների վրա, որոնք իրենք «զգայուն թիրախներ» են համարում, Հռոմում և այլ քաղաքներում, մասնավորապես Իտալիայի դեսպանություններում և Սբ Աթոռում, կաթոլիկ եկեղեցիներում, երկաթուղային ու ավտոբուսային կայարաններում, նավահանգիստներում, օդանավակայաններում ու զբոսաշրջային գործակալություններում»,-ասել է Բուբիկոն, հայտնում է «Ուկրինֆորմ» գործակալությունը:
Առաջին անգամ Ֆրանցիսկոսի հասցեին «Իսլամական պետության» սպառնալիքների մասին հաղորդագրություններ հայտնվեցին իտալական մամուլում հատուկ ծառայություններում աղբյուրի վրա հղումով: Վատիկանը, սակայն, չի կիսում մտահոգությունը Հռոմի պապի անվտանգության հարցում՝ հայտարարելով, որ «ոչ մի լուրջ բան չկա»:
Ամռան սկզբին «Իսլամական պետության» զինյալները գրավեին մի շարք բնակավայրեր Սիրիայի արևելքում և սկսեցին առաջանալ դեպի Իրաքի սահմանները: Ծայրահեղականները հաջողության են հասել նաև իրաքյան տարածքներում՝ վերահսկողություն սահմանելով երկրի արևմուտքում մի քանի քաղաքների վրա: Հուլիսի վերջում նրանք հայտարարեցին Իրաքի ու Սիրիայի տարածքում խալիֆայության ստեղծման մասին: