Լավրով. Առանց ԼՂ ժողովրդի համաձայնության որևէ պայմանավորվածության հասնել չի ստացվի
PanARMENIAN.Net - Առանց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համաձայնության որևէ պայմանավորվածության հասնել չի ստացվի: Անդրադառնալով ԼՂՀ կարգավորման հարցին՝ այս մասին ասել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում:
«Բոլորին հասկանալի է, որ առանց Լեռնային Ղարաբաղի համաձայնության որևէ համաձայնագիր կնքելն անհնար է: Հայաստանն այն պարզապես չի ստորագրի: Ուզում եմ նշել, թե մեր հանդիպման ընթացքում ինչ ասաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Նա հիշեցրերց իր հանրային ելույթը, որտեղ նշել էր, որ վերջնական համաձայնագիրը պետք է հաշվի առնի Հայաստանի, Ղարաբաղի և Ադրբեջանի հետաքրքրությունները: Սրա հետ դժվար է վիճել»,- նշել է Լավրովը:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է տեսնում ինքը Ղարաբաղյան հարցի լուծումն այն դեպքում, երբ Ադրբեջանը հակված է այն դիտարկել տարածքային ամբողջականության տեսակետից, Լավարովը կրկնել է Փաշինյանի բանաձևը՝ համաձայնագիրը պետք է հաշվի առնի բոլոր երեք կողմերի հետաքրքրությունները:
«Տարածքային ամբողջականության սկզբունքը, ինքնորոշումը և վեճերի բացառապես խաղաղ կարգավորման սկզբունքներն ամրագրված են երկրների միջև քննարկված փաստաթղթերի բոլոր տարբերակներում: Ցանկացած դեպքում, վերջնական որոշումը պետք է հաշվի առնի բոլոր այս սկզբուքները: Սրա հետ չեն վիճում ոչ Երևանը, ոչ Բաքուն»,- ասել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը:
ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը Հայաստան է այցելել նոյեմբերի 10-ին, նոյեմբերի 11-ին նա հանդիպել է նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին: