Փսակի․ Բայդենը համաձայն է հանդիպել Պուտինին
PanARMENIAN.Net - ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը համաձայն է հանդիպել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Այդ մասին ասվում է Սպիտակ տան պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջեն Փսակիի հայտարարության մեջ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Նախագահ Բայդենը սկզբունքորեն համաձայնվել է հանդիպել նախագահ Պուտինի հետ, եթե ներխուժում չլինի»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Հանդիպումը տեղի կունենա միայն այն դեպքում, եթե «Ռուսաստանը չներխուժի Ուկրաինա»։
Փսակին նշել է, որ այդպիսի հանդիպում կարող է տեղի ունենալ որպես փետրվարի 24-ին կայանալիք՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքերի և ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի շփումների շարունակություն։
Սպիտակ տունը նաև հայտնել է, որ Բայդենն Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ է անցկացրել՝ Ուկրաինայի արևելքում իրադրության սրման պատճառով։
Փետրվարի 20-ին ՌԴ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը զգուշացրել է ԱՄՆ քաղաքացիներին Ռուսաստանում՝ առևտրի կենտրոնների, մետրոյի և երկաթուղային կայարանների վրա հնարավոր հարձակումների մասին։ Զգուշացումը վերաբերում է խոշոր քաղաքներին, այդ թվում՝ Մոսկվային և Սանկտ Պետերբուրգին, ինչպես նաև Ուկրաինային սահմանակից գոտիներին։
Փետրվարի 18-ի երեկոյան հայտնի դարձավ, որ հայտարարվել է Դոնբասից բնակչության զանգվածային տարհանման մասին։ Այդ մասին հայտարարել են Դոնեցկի և Լուգանսկի ինքնահռչակ հանրապետությունների ղեկավարները։ Դոնեցկի ժողովրդական հանրապետության ղեկավար Դենիս Պուշիլինը հայտարարել է որ, ըստ ՌԴ իշխանությունների հետ պայմանավորվածության, ՌԴ Ռոստովի շրջանում տարածք են հատկացրել Դոնեցկի և Լուգանսկի հանրապետությունների բնակչության համար, իսկ սահմանային անցակետերում պայմաններ են ստեղծվել արագ անցման համար։