HALO Trust-ը մտահոգված է Լաչինի միջանցքի շրջափակմամբ․ 100 աշխատակից ունի ԼՂ-ում
PanARMENIAN.Net - Ականազերծմամբ զբաղվող HALO Trust միջազգային ոչ կառավարական կազմակերպությունը մտահոգություն է հայտնել Լաչինի միջանցքի շարունակվող շրջափակմամբ։ Այդ մասին ասվում է կազմակերպության Twitter-ի միկրոբլոգում։
Լեռնային Ղարաբաղում այդ կազմակերպության մոտ 100 աշխատակից կա այժմ:
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ միջանցքը միակ ճանապարհն է, որը տանում է դեպի Լեռնային Ղարաբաղ։
«Այսօր Լեռնային Ղարաբաղում է գտնվում HALO Trust-ի մոտ 100 աշխատակից և կազմակերպությունը հետևում է նրանց համար սննդամթերքի և այլ ապրանքների հասանելիությանը»,- ասվում է գրառման մեջ։
Կազմակերպությունը հույս է հայտնել, որ խնդիրն արագ լուծում կգտնի և մշտական կապի մեջ է գործընկերների հետ՝ անհրաժեշտության դեպքում հումանիտար աջակցության համակարգման համար։
Դեկտեմբերի 12-ին Լաչինի միջանցքի Շուշի-Քարին տակ խաչմերուկի հատվածում քաղաքացիական հագուստով մի խումբ ադրբեջանցիներ կրկին բնապահպանական պատճառաբանությամբ փակել են Արցախը Հայաստանին կապող Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին: Դեկտեմբերի 13-ին Ադրբեջանը նաև փակել էր գազի մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ, որի մատակարարումը վերականգնվել է դեկտեմբերի 16-ի առավոտյան։ Մինչ օրս ճանապարհը չի բացվել։