Վերականգնվել է «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթի քվեարկության նախկին կանոնը
PanARMENIAN.Net - «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթի քվեարկության կանոնը, որի համաձայն հեռուստադիտողները քվեարկում էին մրցույթի համերգային մասի մեկնարկի հենց առաջին վայրկյաններից` վերացել է: Ինչպես տեղեկացնում է մրցույթի պաշտոնական կայքը, Եվրոպական հեռարձակման միության` EBU-ի որոշումը պայմանավորված է նրանով, որ հեռուստադիտողների ճնշող մեծամասնությունը քվեարկում է համերգային մասի ավարտից հետո: Վերը նշված կանոնը գործում էր 2010թ-ից:
Մրցույթի մյուս փոփոխությունը մասնակից երկրի համարի հեռուստաէկրաններին ցուցադրության չափի փոփոխությունն է: Ըստ EBU-ի, դրանք հեռուստադիտողին շեղում են շոուն դիտելիս:
Ադրբեջանական Էլլա և Նիկկի դուետը մայիսի 15-ին դարձավ Եվրատեսիլի հաղթող: Երկրորդ տեղը գրավեց իտալացի մասնակից Ռաֆայել Գուալազզին Madness Of Love երգով, իսկ երրորդ տեղում է Էրիկ Սաադը Շվեդիայից Popular երգով:
Մայիսի 10-ին Դյուսելդորֆում կայացավ «Եվրատեսիլ 2011» մրցույթի առաջին կիսաեզրափակիչը: Էմմին հանդես եկավ 4-րդ համարի տակ և մրցույթում ներկայացրեց «Boom-Boom» երգը: Երգչուհու ելույթից առաջ շատ հայ արտիստներ հավատում էին, որ «Boom-Boom» երգը հայտնվելու է մրցույթի լավագույն հնգյակում:
Մոտ ժամանակներս հայտնի կդառնա` արդյոք Հայաստանը կմասնակցի Բաքվում կայանալիք «Եվրատեսիլ 2012»-ին, թե` ոչ: Համաձայն Եվրատեսիլում հայկական պատվիրակության ղեկավար Գոհար Գասպարյանի, հայկական պատվիրակության անվտանգության ապահովման հարցի շուրջ պետք է բանակցություններ անցկացվեն Եվրոպական հեռարձակման միության հետ: