Թաներ Աքչամ. Հայոց ցեղասպանության ժխտումը Թուրքիայում ինդուստրիա է
PanARMENIAN.Net - Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունումը բացասական արձագանք ունեցավ Թուրքիայում, սակայն երկարաժամկետ առումով արձագանքը դրական կլինի: Նման կարծիք է հայտնել թուրք պատմաբան, ԱՄՆ Քլարքսի համալսարանի պրոֆեսոր Թաներ Աքչամը ֆրանսիական Le Monde-ին տված հարցազրույցում:
«Դրական է այն, որ անկախ Հայոց ցեղասպանության հարցում Թուրքիայի դիրքորոշումից, միջազգային հանրությունը մշտապես հիշեցնելու է այդ մասին, ինչպես, օրինակ ֆրանսիական օրինագիծը»,-ասել է Աքչամը՝ հավելելով, որ Թուրքիային չի հաջողվի թաքցնել այն փաստը, որ նա «գլուխը թաղել է ավազի մեջ»:
Ըստ Աքչամի, արտաքին ճնշումը ավելի շատ հնարավորություն կտա Թուրքիայի մտավորականներին պայքարել արդարության համար. «Միջազգային հանրությունը պետք է ուղղակի հասկանա, որ անհնար է փոխել Թուրքիայի դիրքորոշումը Ցեղասպանության հարցում միայն ներքին ներուժի հաշվին»:
«Մարդիկ պետք է հասկանան, որ Թուրքիայի քաղաքականությունը ուղղակի ժխտողական քաղաքականություն չէ: Հայոց ցեղասպանության ժխտումը Թուրքիայում ինդուստրիա է: Իշխանության բոլոր գերագույն ճյուղերը զբաղված են Ցեղասպանության վերաբերյալ փաստերի դեմ պայքարով: Դուք բախվում եք ոչ թե ժխտման քաղաքականության հետ, այլ ռեվիզիոնիստական ռեժիմի»,-ասել է Աքչամը՝ պատասխանելով թուրքական իշխանությունների դիրքորոշման մասին հարցին: Ըստ Աքչամի, այսօրվա աշխարհում, որտեղ չկա «ներքին» ու «արտաքին», Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումն ու մարդկանց իրազեկվածությունն այդ հարցում պետք է առաջնային լինեն մարդկության համար: «Հանուն արդարության ու ճշմարտության» համար քարոզարշավը չպետք է խոչընդոտի «ազատության ու ժողովրդավարության համար» արշավին, դրանք պետք է զարգանան նույն հունով»: