Երեւանում քննարկում են ՆԱՏՕ-ի նոր ռազմավարության հայեցակարգը
Երեւանում բացվել է «Հարավային Կովկասի երիտասարդական ֆորում: ՆԱՏՕ-ի նոր ռազմավարության հայեցակարգը. ո՞րն է մեր դերը» միջազգային համաժողովը: «Հայկական Ատլանտյան Ասոցիացիա» ՀԿ հրավերով միջոցառմանը կմասնակցեն հեղինակավոր փորձագետներ եւ ուսանողներ Հայաստանից, Վրաստանից, Ուկրաինայից, Ռուսաստանից եւ Թուրքիայից:
Բացելով համաժողովը, «Հայկական Ատլանտյան Ասոցիացիայի» գործադիր տնօրեն Թեւան Պողոսյանը նշել է, որ համաժողովը կօգնի երիտասարդությանը քննարկել ՆԱՏՕ-ի ռազմավարության նոր հայեցակարգը եւ որոշել սեփական դերը ընդհանուր ապագայի ստեղծման մեջ: «Ինչպես ենք մենք պատկերացնում մեր ապագան: Մենք համագործակցելու ենք, թե՞ հավերժ վիճելու ենք իրար հետ: Երկու օրերի ընթացքում մենք կփորձենք քննարկել առաջարկություններն այդ ուղղությամբ», - ասել է Թեւան Պողոսյանը:
Համաժողովն իրականացվում է Նորվեգիայի ատլանտյան կոմիտեի (ԴՆԱԿ) օժանդակությամբ:
ՆԱՏՕ-ի նոր ռազմավարության հայեցակարգը կներկայացվի 2010 թ-ի աշնանը` Լիսաբոնում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի ժամանակ:
Այդ բլոկի գլխավոր հարվածային ուժերը եղել են (եւ մինչ օրս մնում են) ԱՄՆ եւ Մեծ Բրիտանիայի բանակները:
Բլոկը ձեւավորվեց «խորհրդային ռազմական սպառնալիքին» հակազդելու համար, ԽՍՀՄ ազդեցության ոլորտների ընդլայնումը թույլ չտալու համար: ՆԱՏՊ զինված ուժերի ընդհանուր թիվը 2008թ. վերջի դրությամբ կազմում էր մոտ 3,6 մլն մարդ: Պաշտպանության վրա ընդհանուր ծախսերը հասնում էին 895 մլրդ դոլարի, այդ թվում` 300 մլրդ Եվրոպայի երկրների համար եւ 575 միլիարդ ԱՄՆ համար: ՆՀԱ նկատմամբ տոկոսներով ՆԱՏՕ-ի ծախսերը կազմում էին 2,6%, ընդ որում` ԱՄՆ-ի դեպքում այդ ցուցանիշը 4% էր, Եվրոպայի երկրների մոտ` 1,7%: 1994 թվականից ՆԱՏՕ-ն իրականացնում է «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագիրը` համագործակցություն 23 եվրոպական երկրների ու Կենտրոնական Ասիայի նախկին խորհրդային հանրապետությունների հետ, որոնք կազմակերպության անդամ չեն:
2001-ին Աֆղանստանի տարածքում տեղակայվեցին Անվտանգության ապահովման միջազգային ուժերը (ISAF):
2008թ. աշնանը ISAF քանակությունը կազմեց մոտ 50 հազ. մարդ; առաքելությանը մասնակցում էին ՆԱՏՕ-ի 26 եւ 15 այլ երկրներ: