«Ժամանում» ֆիլմի գրախոսականը
Կանադացի ինքնուս Դենի Վիլնյովի յուրաքանչյուր նոր նախագիծ արդեն անոնսի ժամանակ հսկայական արձագանք է ստանում կինոսերների շրջանում: Լինելով այնպիսի մեծ անունների «հոգևոր հետնորդը», ինչպիսիք են Սթենլի Կուբրիկն ու Անդրեյ Տարկովսկին` Վիլնյովը հղկում է իր տեսլականը և յուրաքանչյուր նոր կինոնկարի հետ ավելի է կատարելագործվում` ստեղծելով եզակի կտավներ, որոնք շատ երկար են մնում կինոդիտողի հիշողության մեջ: Ժամանակակից դասականի նոր ֆիլմը դասվում է գիտական ֆանտաստիկայի շարքին` ժանր, որն առաջին հայացքից, ոչ մի առնչություն չունի Վիլնյովի հետաքրքրությունների շրջանակի հետ: Երկրորդ հայացքից արդեն պարզ է դառնում, որ հենց այդ ժանրն է բացահայտում ոչ միայն տարօրինակ պատմություններ պատմելու հեղինակի կարողությունը, այլ նաև անհավանական բարձրության է հասցնում «մերօրյա Կուբրիկի» տաղանդը:
Անխուսափելի մահվան վտանգի առջև
«Իքս մարդիկ. Ապոկալիպսիս» ֆիլմի գրախոսությունը
20 մայիսի 2016
Էկրանային «Իքս մարդկանց» «հայրը»` Բրայան Սինգերը կարողացավ 2014-ին շտկել այն, ինչ արել էին նախորդ կինոնկարների հեղինակները: «Անցած ապագայի օրերից» հետո ստուդիան վերջնականապես հավատաց, որ Սինգերից բացի ոչ ոք մուտանտ մարդկանց մասին կինո ավելի լավ չի նկարի: 250-միլիոնանոց բյուջեով նոր կինոնկարում նոր հզոր թշնամի է հայտնվում` Ապոկալիպսիսը, որն ամենահին ու զորեղ մուտանտներից է: Նրան հաղթելու համար նախկին հակառակորդները պետք է միավորեն ջանքերը:
Երկու հսկաների բախումը
«Բեթմենն ընդդեմ Սուպերմենի. Արդարության արշալույսին» ֆիլմի գրախոսականը
24 մարտի 2016
Մարտի 24-ին Երևանի կինոթատրոններում տեղի կունենա ամենասպասված բլոկբաստերներից մեկի պրեմիերան: «Բեթմենն ընդդեմ Սուպերմենի. Արդարության արշալույսին» ֆիլմը հերթական թանկարժեք խաղալիքը չէ, ինչպես կարող է թվալ առաջին հայացքից: Դա դարակազմիկ իրադարձություն է կինոյի համար, որը տասնամյակներ շարունակ ձգտում էր էկրանին իրար դեմ հանել կոմիքսների ամենահայտնի հերոսներին: 2013-ին «Պողպատե մարդը» կինոֆիլմի հայտնվելն ու բավականին լավ հասույթը հնարավորություն տվեցին մշակել այդ հսկայական նախագիծը, իսկ անգերազանցելի Զաք Սնայդերը հերթական անգամ զբաղեցրեց ռեժիսորի աթոռը:
«Կեցցե Կեսարը». Սիրո խոստովանություն և ատելության դրսևորում
10 մարտի 2016
Մարտի 10-ին Երևանի կինոթատրոնների էկրաններ կբարձրանա Քոեն եղբայրների «Կեցցե Կեսարը» ֆիլմը: Հումորի յուրօրինակ զգացումը` «սև» ու ֆատալիզմով շաղախված, մեծ տանդեմի այցեքարտն է: Ու թեև եղբայրների աշխատանքը սովորականից քիչ է որպես կատակերգություն ներկայացվում, իրականում դրանք ցանկացած դրամայից էլ լուրջ են: «Կեցցե Կեսարը» միաժամանակ սիրո խոստովանություն է և ատելության դրսևորում հոլիվուդյան արտադրանքի հանդեպ, որն ատում ենք միայն թղթադրամ տպելու համար նախատեսված անհոգի հոսքագծի վերածվելու, և սիրում` իսկական հեղինակներին առանց սահմանափակումների արարելու հնարավորություն տալու համար:
Դեդփուլ. Հակահերոս, միզանտրոպ և ուղղակի հումորի հիանալի զգացում ունեցող մարդ
Նոր Դեդփուլը ոչ թե ուղղակի կոմիքսների կերպար է, այլ «մահացու» կատակների գեներատոր ուղիղ և փոխաբերական իմաստով
11 փետրվարի 2016
Աշխարհի ամենախարիզմատիկ և հայտնի հակահերոսներից մեկի` Marvel-ի վերջին հայտնությունը կինոյում, մեղմ ասած, ձախողված էր: 2009-ին նկարահանված «Իքս մարդիկ. Սկիզբ. Ռոսոմախա» կինոնկարում հայտնի կերպարն այնքան էր նվաստացած, որ երկրպագուներն այդ գործը հիշում են բացառապես որպես սարսափելի երազ: Արդարությունը հաղթեց միայն 2015-ին, երբ էքսցենտրիկ Թիմ Միլլերը սկսեց «ճիշտ» «Դեդփուլի» նկարահանումները: Կինոնկարը «մեծահասակների համար» վարկանիշ ստացավ, քանի որ այդ կերպարի գոյությունն առանց որոշակի դաժանության անհնար է պատկերացնել: Սև և սուր հումորը, կինոյին հատուկ տարբեր կարծրատիպերը ծաղրի ենթարկելու հետ մեկտեղ, նոր ֆիլմը դասեց անմոռանալի «Պիպեց»-ի շարքին:
Ճշմարտությունը մոտ է. Առաջին տպավորությունները նոր «Գաղտնի նյութերից»
Կառավարությունը կրկին ամեն ինչ թաքցնում է, ոչ մեկին չի կարելի վստահել, իսկ գլխավոր հերոսներն, իրենց կամքից անկախ, նորից հայտնվել են չարագուշակ դավադրության կենտրոնում:
28 հունվարի 2016
Հայտնի «Գաղտնի նյութեր» գիտաֆանտաստիկ սերիալի վերջին` 9-րդ սեզոնն ավարտվել է 2002 թ. մայիսին: Հետո հայտնվեց երկրորդ լիամետրաժ «Ցանկանում եմ հավատալ» ֆիլմը, որն անհաջող էր պրոդյուսերների համար: 14 տարի անց շոուի անփոխարինելի հեղինակ Քրիս Քարթերը որոշեց վերակենդանացնել սերիալը` ըստ էության, շարունակությունը ոչ թե 10-րդ սեզոնն է, այլ նոր, վերագործարկված մինի-սերիալ է, բաղկացած ընդամենը 6 էպիզոդից: Դևիդ Դուխովնին և Ջիլիան Անդերսոնը, հանդիսատեսին հոգեհարազատ դարձած ՀԴԲ գործակալներ Ֆոքս Մալդերի և Դանա Սկալլիի դերերում, հերթական անգամ ջանում են հանգուցալուծել խճճված պարանորմալ երևույթը 21-րդ դարի նոր իրողությունների պայմաններում:
Քրիդ. Լեգենդի վերադարձը, կամ «նոր սկիզբ»
Երիտասարդ ռեժիսոր Ռայան Քուգլերը լրջորեն լծվել է սպորտային դրամայի ժանրի վերականգնման գործին
14 հունվարի 2016
Հունվարի 14-ին կինոթատրոնների էկրաններ է բարձրանում լեգենդար բռնցքամարտիկ Ռոքքի Բալբոայի մասին հերթական ֆիլմը: Եվ թեև կինոնկարն ավելի շուտ ճյուղավորում է, քան լիարժեք շարունակություն, կինոցուցադրման համար պատասխանատուները, շեշտելու համար կապը մեծն իտալացու հետ, այն անվանել են «Քրիդ. Ռոքքիի ժառանգությունը»: Ափսոս, քանի որ նույնիսկ առանց որևէ կապի Բալբոայի հետ, երիտասարդ և շնորհալի Ռայան Քուգլերի ստեղծագործությունը վերջին տարիներին գրեթե մեռած համարվող ժանրի սլացիկ, գեղեցիկ ու բովանդակալից նմուշ է:
Ատելի ութնյակը. Գրավիչ պատում թատերական ոգով
Անհաճո անվան տակ Տարանտինոն թաքցնում է հիասքանչ մի կտավ, որից անհնար է կտրվել
8 հունվարի 2016
Երևանի կինոթատրոններում մեկնարկել է Քվենտին Տարանտինոյի «Ատելի ութնյակը» ֆիլմը, որի ճակատագիրն այնքան էլ հաջող չդասավորվեց դեռ սցենարի գրման պահից: 2013-ին դերասանների գործակալներից մեկի մեղքով ձեռագիրը հրապարակվեց, իսկ մի քանի շաբաթ առաջ կինոնկարը ցանցահենության զոհ դարձավ՝ կինոժապավենի պրոմոպատճենը հայտնվեց ցանցում, իսկ առաջին 24 ժամվա ընթացքում ներբեռնվեց ավելի քան կես միլիոն անգամ: Օրերս կինոնկարը համացանցում տեղադրած ցանցահենները հրապարակավ ներողություն խնդրեցին մեծ ռեժիսորից՝ նշելով, որ դա թույլ տվեց լավ գովազդել ֆիլմը: Սակայն, ցանկացած կինոնկարի համար լավագույն նվաճումը կինոդիտողի ճանաչումն է: Իսկ դա Տարանտինոյին շատ լավ է հաջողվել՝ չէ որ անհաճո անվան տակ Տարանտինոն թաքցնում է հիասքանչ մի կտավ, որից անհնար է կտրվել:
Սթիվ Ջոբս. Լեգենդի կայացման պատմությունը 3 գործողությամբ
Ջոբսը հանճար չէ, ոչ էլ հեղափոխական և գյուտարար. Բոյլի կինոնկարում Apple-ի հիմնադիրը հանդես է գալիս որպես մարդկային հոգիների նուրբ գիտակ
7 հունվարի 2016
Apple ընկերության հիմնադիր Սթիվ Ջոբսը 2011-ի հոկտեմբերին իր վախճանից հետո հայտնվեց կինոարտադրության ուշադրության կենտրոնում: «Ջոբսի ֆենոմենը» գերում է միլիոնավոր մարդկանց, որոնց համար ընկերության արտադրանքի պաշտամունքը բացարձակ ճշմարտության էր վերածվել: Կինոյի համար այդպիսի հեռանկարային նյութից հրաժարվելը մեղք կլիներ՝ լեգենդար մարդու կայացումն ու «ներքին խոհանոցը», որտեղ հորինվել և ստեղծվել է այն ամենն, ինչի համար այսօր սիրված է «խնձորային» ընկերությունը: Առաջին բլիթը կուտ գնաց. երկամյա վաղեմության Ջոշուա Մայքլ Շտերնի «Ջոբս. Գայթակղության կայսրությունը» ֆիլմը Էշթոն Քաթչերի դերակատարմամբ ջախջախվեց քննադատների կողմից և սառը ընդունվեց կինոսերների շրջանում: Սակայն ստուդիաների բոսսերը չհանձնվեցին և որպես ռեժիսոր հրավիրեցին հեղինակավոր բրիտանացի Դեննի Բոյլին:
Վերապրածը. Վերադարձ անձեռակերտ դժոխքի մռայլ խորքերից
Ռեժիսորի ձգտումը իրատեսությանն ինչ-որ չափով ազդում է բովանդակության համոզիչ լինելու վրա
6 հունվարի 2016
Հունվարի 7-ին տեղի կունենա Ալեխանդրո Գոնսալես Ինյարիտուի նոր կինոնկարի՝ «Վերապրածի» երկար սպասված երևանյան պրեմիերան Լեոնարդո դի Կապրիոյի գլխավոր դերակատարմամբ: Անցյալ տարի մեքսիկացին արժանի հաղթանակ տոնեց Օսկարի համար մրցավազքում՝ «Բերդմենը» ռեժիսորի վարպետության գագաթնակետն էր, իդեալական բալանս ապահովելով ձևի և բովանդակության միջև: Այդպիսի բալանսը հատուկ չէր Ինյարիտուին՝ նախորդ աշխատանքներում նա միշտ սևեռուն ուշադրություն է դարձրել ձևին, մինչդեռ բովանդակությունը լոկ միջոց է եղել իր տեսլականը հանդիսատեսին հասցնելու համար: «Բերդմենն» այնքան անսովոր էր, որ ակադեմիկոսները շռայլեցին ոսկե արձանիկները: Սակայն մեկ տարի անց Ինյարիտուն արեց այն, ինչ ամենից լավ է ստացվում իր մոտ: Ռեժիսորի ձգտումն իրատեսությանը ինչ-որ չափով ազդում է բովանդակության համոզիչ լինելու վրա: Սակայն, որքան էլ տարօրինակ լինի, դա միայն օգուտ բերեց ֆիլմին: