31 հունվարի 2013 - 12:05 AMT
Դեռևս 3 տարի առաջ Հայաստանի կառավարությունը հաստատել էր օրենք, որի համաձայն երկրի խոշոր հարկատուները պետք է պարտադիր արտաքին աուդիտ անցնեն: Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կարևորեց երկրի խոշոր հարկ վճարողների հաշվետվություններին մատչելի լինելը: «Արդեն 800 խոշոր ընկերությունում անցկացվել է աուդիտ: Բոլոր հաշվետվությունները հարկավոր է հավաքել մեկ միասնական կայքում, որպեսզի ՀՀ քաղաքացիները դժվարություններ չունենան փորձագետների եզրակացություններին ծանոթանալու հարցում:
Վարչապետը նշել է, որ այն ընկերությունները, որոնք աուդիտ չեն անցել, կհայտնվեն խիստ հսկողության դաշտում:
Անդրադառնալով տեղեկատվության ազատությանը՝ վարչապետը կարևորեց այն հանգամանքը, որ ըստ ԶԼՄ-ների ազատության վերաբերյալ զեկույցի, Հայաստանը բարելավել է իր դիրքերը 3 կետով, իսկ վերջին 4 տարում 114-րդ տեղից տեղափոխվել է 74-րդ տեղը՝ առաջատար դառնալով ԱՊՀ երկրների շարքում: