Կանադական Լավալը միաձայն ճանաչել է Արցախի անկախությունը
PanARMENIAN.Net - Կանադայի Լավալ քաղաքը միաձայն ճանաչել է Արցախի անկախությունը, տեղեկացնում է այդ երկրում Հայ դատի հանձնախումբը։
Որոշման մեջ, մասնավորապես, ասված է, որ Լավալը․
• ճանաչում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը,
• դատապարտում է Արցախի Հանրապետության դեմ 2020-ի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի սկսած ռազմական ագրեսիան,
• կոչ է անում Կանադայի և Քվեբեկի կառավարություններին հնարավորն անել միջազգային հումանիտար իրավունքի, մասնավորապես՝ Ժնևյան կոնվենցիաների կատարումն ապահովելու համար,
• առաջարկում է Կանադայի կառավարությանն ընդունել Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) հայերի անջատման իրավունքը՝ ճանաչելով Արցախի Հանրապետության անկախությունը:
Ավելի վաղ Արցախի անկախությունը ճանաչել էին Իտալիայի Պալերմո, Միլան և Չերքիարա դի Կալաբրիա քաղաքները, ինչպես նաև Լոմբարդիա տարածաշրջանը։ Աշխարհի մի շարք քաղաքներ և նահանգներ ճանաչել են Արցախի անկախությունը։ ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ֆրենկ Փալոունն Արցախի անկախությունը ճանաչելու բանաձև է ներկայացրել Ներկայացուցիչների պալատ։ ԱՄՆ 8 նահանգ դեռևս մինչ պատերազմը ճանաչել էր Արցախի անկախությունը: