PanARMENIAN.Net - Կառավարությունը հաստատել է ջերմատնային տնտեսություններին տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորման ծրագիրը, որի նպատակն է աջակցել ոլորտի տնտեսավարողներին և ապահովել բանջարեղենի, հատապտուղների ու ծաղիկների արտադրության շարունակականությունը, հայտնում է էկոնոմիկայի նախարարությունը:
Ծրագրից կարող են օգտվել 1 հեկտար և ավելի մակերես ունեցող ջերմատնային տնտեսություններ տնօրինող իրավաբանական անձինք և անհատ ձեռնարկատերերը, որոնք 2026 թվականի ընթացքում արտադրել և իրացրել են գյուղատնտեսական արտադրանք։ Ծրագրին մասնակցելու համար շահառուները կարող են դիմել ֆինանսական կառույցներին մինչև 2026 թվականի սեպտեմբերի 1-ը։
Յուրաքանչյուր 1 հեկտար ջերմատան համար տրամադրվող վարկի առավելագույն չափը սահմանվել է 100 մլն դրամ։ Վարկերը տրամադրվելու են մինչև 14 տոկոս տարեկան փաստացի տոկոսադրույքով, որի 12 տոկոսային կետը սուբսիդավորվելու է պետության կողմից։ Վարկի մարման առավելագույն ժամկետը կազմելու է 18 ամիս, այդ թվում՝ 12 ամիս արտոնյալ ժամանակահատված։
Վարկային միջոցները պետք է անկանխիկ եղանակով օգտագործվեն հետևյալ նպատակներով՝ սպառված գազի, էլեկտրաէներգիայի և ջրի դիմաց վճարումներ, պետական կամ համայնքային բյուջեներ հարկերի և պարտադիր վճարների մարում, աշխատավարձերի և դրանց հավասարեցված վճարումների իրականացում, ինչպես նաև պարարտանյութերի, սերմերի և սածիլների ձեռքբերում, որը պետք է կատարվի ավելացված արժեքի հարկ վճարող կազմակերպություններից։