ՀՀ ԱՀՆ. Մոտակա ժամանակ ղարաբաղյան կարգավորման մեջ առաջխաղացում չի սպասվում
PanARMENIAN.Net - Ղարաբաղյան հակամարտության գործընթացը ընթանում է իր հունով: 2009 թ-ն գրանցվել էր դրական դինամիկա, եւ Հայաստանը հույս ունի, որ այն կպահպանվի նաեւ 2010 թ-ն: Այդ մասին ՀՀ ԱԳՆ-ն գործունեության արդյունքներին նվիրված մամլո ասուլիսում, պատասխանելով PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հարցին ասել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Մեկնաբանելով ղարաբաղյան կարգավորման արագացման վերաբերյալ հայտարարությունը, նա հայտարարել է, որ գործընթացի արհեստական արագացումը կամ դանդաղումը դժվար թե դրական ազդեսություն ունենան գործընթացի վրա:
«Դժվար է հստակ ասել, թե ինչ կլինի 2010 թ-ն, սակայն եթե ադրբեջանական կողմը դրսեւորի ավելի կոնստրուկտիվ մոտեցում, ապա Ղարաբաղի հարցում առաջխաղացման հնարավորություն կլինի: Սակայն, մոտակա ժամանակ ղարաբաղյան կարգավորման մեջ դժվար թե կլինի առաջխաղացում», - ասել է նա:
Շոշափելով Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպմանը, նախարարը ասել է, որ Երեւանը շնորհակալ է Մոսկվային եւ Դմիտրի Մեդվեդեւին նրա ճիգերի համար, որոնք ուղղված են հակամարտության կարգավորմանը: