GTR. HSBC-ն 2009-ին առեւտրի ֆինանսավորման լավագույն բանկն է աշխարհում
PanARMENIAN.Net - Էյչ-Էս-Բի-Սին երկրորդ տարին անընդմեջ Լոնդոնյան Global Trade Review (GTR) պարբերականի կողմից ճանաչվել է 2009 թվականի Առեւտրի ֆինանսավորման Լավագույն Բանկն աշխարհում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ին հայտնել է «HSBC Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ի մամլո ծառայությունը:
Ինչպես նշվում է հաղորդագրության մեջ, որոշումը կայացվել է 2009 թվականին, աշխարհում Էյչ-Էս-Բի-Սի-ի առեւտրի ֆինանսավորման ծառայություններից օգտվող հաճախորդների կողմից ներկայացված քվեների, ինչպես նաեւ GTR-ի ընթերցողների շրջանում անցկացված առեւտրի ֆինանսավորման ոլորտում գործող առաջատար ֆինանսական հաստատություններին գնահատող ամենամյա հարցման արդյունքում:
Մարտահրավերներով լի տարում Էյչ-Էս-Բի-Սին շարունակել է նվիրված մնալ հաճախորդների կարիքներին համապատասխան բանկային ծառայություններ տրամադրելու իր քաղաքականությանը` բազմաթիվ շուկաներում առեւտրի ֆինանսավորման բնագավառում փորձառու եւ ուղղորդող խորհրդատվություն տրամադրելով իր հաճախորդներին եւ հնարավորություն ընձեռելով հաճախորդներին հիմնվել Էյչ-Էս-Բի-Սիի այս բնագավառում ունեցած համաշխարհային փորձառության վրա եւ օգտվել դրանից:
Բանկին հաջողվել է պահպանել իր առաջատարի դիրքը` 2009 թվականին ներդնելով համաշխարհային առեւտրի ֆինանսավորման վստահության ինդեքսը, որտեղ ներառված են աշխարհի 12 երկրներից, ավելի քան 3500 ներկրողների, արտահանողների եւ առեւտրով զբաղվողների տեսակետները: Ինդեքսը, առեւտրային ոլորտի ակտիվության յուրօրինակ բարոմետր է, որտեղ ներկայացված տվյալների օգնությամբ հնարավոր է հետեւել եւ բացահայտել առեւտրի ֆինանսավորման խոշոր շուկաներում վստահության աճի կամ անկման նշանները:
«Էյչ-Էս-Բի-Սի Հայաստանը» եւս իր նշանակալի ներդրումն ունի Խմբի հաջողության մեջ; Չնայած նախորդ տարվա անբարենպաստ տնտեսական պայմաններին, մենք շարունակել ենք Հայաստանում խթանել առ—տրի ֆինանսավորման ծառայություների բոլոր տեսակները եւ ապահովել առեւտրի ֆինանսավորման ընդհանուր եկամուտների 38 տոկոս աճ , այդ թվում ներմուծումների եւ երաշխիքների աճը կազմել է 48 եւ 17 տոկոս համապատասխանաբար: Այդուհանդերձ, մեզ համար ամենաարժեքավորը հաճախորդների գնահատականն է` իրենց միջազգային գործարքների ապահովությունը երաշխավորելու հարցում », ասել է առեւտրի ֆինանսավորման բաժնի կառավարիչ Արթուր Պետրոսյանը: