Բաբայան. ԵԽԽՎ-ում հակահայկական բանաձևերի ընդունումը կզրոյացնի կառույցի հեղինակությունը
PanARMENIAN.Net - ԵԽԽՎ օրակարգում ընդգրկված 2 հակահայկական զեկույցի նախագծերի հնարավոր ընդունումը ոչ միայն հարված է հայոց պետականությանը, այլ նաև մեծ հարված է ժողովրդավարական սկզբունքներին: Այս մասին հայտարարել է Լեռնային Ղարաբաղի նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
Հունվարի 25-ին Ստրասբուրգում մեկնարկել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանը, որը կտևի հունվարի 25-ից 29-ը։
«Մենք հույս ունենք, լավատես ենք այնուամենայնիվ, որ ԵԽԽՎ-ն իր մեջ ուժ, բարոյականություն և, այսպես ասած, տղամարդկություն կգտնի և այդ աննորմալ, խայտառակ բանաձևերը չի ընդունի, Որովհետև սա ոչ թե միայն հարված է հայոց պետականությանը՝ Արցախին և Հայաստանին, որովհետև ոչ օբյեկտիվ է, խավիարաթաթախ է և այլն, այլ նաև մեծ հարված է ժողովրդավարական սկզբունքներին», - ասել է Բաբայանը, հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Հարցին, թե այդ բանաձևերի ընդունումը ի՞նչ ազդեցություն կունենա հակամարտության խաղաղ կարգավորման վրա, Բաբայանը պատասխանել է.
«Մենք հույս ունենք, որ չի ընդունվի, բայց եթե նույնիսկ ընդունվի, իհարկե, նրանք որևէ քաղաքական կամ իրավական ազդեցություն կամ ուժ չեն ունենա։ Պարզապես ԵԽԽՎ-ի վարկանիշը զրոյացնելու են, բացի դրանից՝ ԵԽԽՎ-ն, որը կոչված է լինել ժողովրդավարության կարևոր ատյաններից մեկը համաշխարհային մասշտաբով, պարզապես կարժեզրկվի, և այդ կառույցը դրանից հետո, ես չեմ պատկերացնում՝ ոնց պետք է իր առաքելությունն իրականացնի, ոնց պետք է նույնիսկ խորհուրդ տա տարբեր պետություններին, այդ թվում նաև՝ նույն Ադրբեջանին, որպեսզի ժողովրդավարական նորմերը և մարդու իրավունքները պահպանի։ Մենք այդ տեսանկյունից ենք դիտարկում և տեսնում ենք, որ սա լուրջ մարտահրավեր է հենց ժողովրդավարական սկզբունքներին և արժեքներին»։