Զախարովա. Բաքուն դեմ էր ղարաբաղյան գոտում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմին
PanARMENIAN.Net - Մոսկվան ակտուալ է համարում ղարաբաղյան հակամարտության գոտում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման գաղափարը: Այդ մասին նոյեմբերի 17-ին կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Ըստ նրա, ռուսական կողմն է այդ գաղափարի հեղինակը:
«Դեռ 2014-ին Սոչիում կայացած եռակողմ հանդիպման ժամանակ ռուսական կողմը նախաձեռնեց ղարաբաղյան գոտում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրումը»,-ասել է Զախարովան:
Նա հավելել է, որ հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի հետ միասին նախապատրաստեցին համապատասխան մեխանիզմի նախագիծը, որը հետո լրամշակեցին նույն կազմակերպության փորձագետները:
Զախարովան հիշեցրել է նաև, որ Վիեննայի գագաթնաժողովում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ավարտել այդ աշխատանքը սեղմ ժամկետում, սակայն ՀՀ, ՌԴ և Ադրբեջանի նախագահների մասնակցությամբ Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպմանը փոխհամաձայնություն այդ հարցում ձեռք չբերվեց:
«Ադրբեջանական կողմը պնդում էր, որ զինված միջադեպերի հետաքննության կարիք չկա, քանի որ իրավիճակը հակամարտության գոտում այդ պահին հանդարտ էր: Արդյունքում մեխանիզմի թեման չարտացոլվեց Սանկտ Պետերբուրգի հայտարարության մեջ, սակայն մեր կարծիքով այդ հարցը ակտուալ է մնում»,-ասել է Զախարովան, հայտնում է «Նովոստի Արմենիան»:
Ավելի վաղ նախագահ Սերժ Սարգսյանը «Ռոսիա սեգոդնյա»-ի գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Կիսելյովին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ հայկակակն կողմը ցանկանում է և պատրաստ է «թեկուզ վաղը, թեկուզ այսօր երեկոյան համաձայնագիր ստորագրել հրադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմների մասին»: