ՀՀ-ն ու Իրանը կփորձեն կանխել լարվածության նոր օջախների ձևավորումը տարածաշրջանում
PanARMENIAN.Net - ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը և Իրանի հոգևոր առաջնորդի խորհրդական Ալի Ակբար Վելայաթին համակարծիք են, որ լարվածության նոր օջախների ձևավորումը լրջորեն վնասելու է տարածաշրջանային անվտանգությունը: Այդ մասին նրանք ասել են փետրվարի 2-ին Թեհրանում կայացած հանդիպմանը, հաղորդում են պաշտպանության նախարարությունից:
Վիգեն Սարգսյանը և Ալի Ակբար Վելայաթին նշել են, որ անհրաժեշտ է համադրել ջանքերը՝ ահաբեկչության և ծայրահեղականության տարածումը կանխելու նպատակով։
Ալի Ակբար Վելայաթին նշել է, որ երկու երկրներն արդեն արդյունավետ փոխգործակցություն են ծավալում տնտեսության մի շարք ճյուղերում և հույս է հայտնել, որ Հայաստանի պաշտպանության նախարարի պաշտոնական այցը կխթանի համագործակցությունը նաև պաշտպանական ոլորտում։
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրին Վիգեն Սարգսյանը և Ալի Ակբար Վելայաթին ընդգծել են, որ այն ռազմական լուծում չունի և կարգավորման կարելի է հասնել բացառապես քաղաքական ճանապարհով։