Իրանահայ բուժքույրը` 2016-ի Իրանի օրինակելի բուժքույր
PanARMENIAN.Net - Սպահանի «Ալ-զահրա» ուսուցման և բժշկական կենտրոնի (ICU) բաժանմունքում աշխատող հայազգի բուժքույր Անահիտ Փիլոսյանը Սպահանի հիվանդապահության համակարգի կազմակերպության կողմից ճանաչվել է 2016-ի օրինակելի բուժքույր` մասնագիտական բարձր հմտությունների, հիվանդների նկատմամբ ցուցաբերած հոգատարության և աշխատանքում դրսևորած պարտաճանաչության ու բծախնդրության համար:
Անահիտ Փիլոսյանը ծնվել է 1976-ին Ահվազում, որտեղ է ապրել է մինչև իր ամուսնանալը` 2000 թվականը: Դպրոցական կրթությունը ստացել է Ահվազի հայոց ազգային «Քարուն» տարրական և «Րաֆֆի» ուղեցույց և պարսկական «Եֆաթ» միջնակարգ դպրոցներում:
Այնուհետև ընդունվել է Ահվազի Ազատ համալսարան, գրում է Norjugha.ir կայքը:
Նա սկսել է աշխատել «Ալ-զահրա» հիվանդանոցում 2001-ից և մինչև օրս անդամակցում է Սպահանի հիվանդապահության համակարգի կազմակերպությանը: