Փաշինյան․ ՀՀ-ն չի պատրաստվում շանտաժի գործիքներ կիրառել Եվրամիությանն անդամագրվելու համար
PanARMENIAN.Net - Հայաստանը չի պատրաստվում շանտաժի գործիքներ կիրառել Եվրամիությանն անդամագրվելու համար, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստան-ԵՄ քաղհասարակության պլատֆորմի 8-րդ երկկողմ հանդիպման ժամանակ։
«Այո՛, մենք օրենք ենք ընդունել ՀՀ-ի ԵՄ-ին անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին։ Միևնույն ժամանակ մեր ռազմավարությունն այն է, որ մենք չենք պատրաստվում շանտաժի գործիքներ կիրառել, թե եթե մենք օրենք ենք ընդունել, ապա դուք պետք է մեզ ԵՄ ընդունեք արդեն 1 ամսից»,- ասել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Փաշինյանը հավելել է, որ ինտեգրման գործընթացում անհրաժեշտ է պահպանել «զրո նյարդեր» մոտեցումը։
«Եթե Եվրոպական միությունը կորոշի մեզ ընդունել, շատ լավ, եթե չընդունի, մենք էլի շահած դուրս կգանք, որովհետև կլինենք ժամանակակից, լավագույն ստանդարտներին համապատասխանող երկիր», – նշել է նա։
Մարտի 26-ին Հայաստանի Ազգային ժողովը երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ ընդունել է Եվրամիությանը անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին օրինագիծը, որը տարբեր արձագանքներ է առաջացրել։
Այս որոշման վերաբերյալ Կրեմլում հայտարարել են, որ հնարավոր չէ միաժամանակ անդամակցել թե՛ Եվրասիական տնտեսական միությանը, թե՛ Եվրամիությանը։ ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը նշել է, որ ԵՄ-ն և ԵԱՏՄ-ն անհամատեղելի են, իսկ օրինագծի քննարկումը դիտարկել է որպես ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու սկիզբ՝ այն համեմատելով «Տիտանիկի» տոմս ձեռք բերելու հետ։