28 հունվարի 2010 - 17:29 AMT
«Մենք մոտենում ենք այնպիսի մի փուլի, երբ այդ հարցը գնալով բարդանում է»,- The Wall Street Journal-ին հայտնեց նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Վիգեն Սարգսյանը: Նրա խոսքով, Հայաստանի նախագահի վրա ուժեղ ճնշում է գործադրվում եւ նրան փորձում են ստիպել հրաժարվել նախաձեռնվող ջանքերից, քանի որ մոտենում է ապրիլի 24-ը, երբ ԱՄՆ նախագահի մասնակցությամբ հերթական անգամ կնշվի 1915թ. Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը, եւ դա որոշակի կոշտ ենթատեքստ կստեղծի, որի շրջանակներում կվավերացվեն այդ Արձանագրությունները:
«Թուրք պաշտոնական անձինք, ընդհակառակը, խոսում են այն մասին, որ ոչ մի ժամանակային սահմանափակումներ գոյություն չունեն, եւ այդ գործընթացը կարող է անհրաժեշտության դեպքում մի ամբողջ տարի կամ ավելի տեւել: Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմետ Դավութօղլուն նույնպես վերջերս իր դժգոհությունը հայտնեց Հայաստանի Սահմանադրական Դատարանի որոշման առիթով, որը, ըստ նրա, փաստորեն լրացուցիչ պայմաններ է ներմուծում այդ համաձայնագրին հավանություն տալու համար: Սակայն դա այդպես չէ: Հայաստանի կառավարությունն այդ համաձայնագրի վավերացման փաստաթղթերը խորհրդարան է ուղղում եւ ինքը նույնպես փաստաթղթեր է պատրաստում, որոնք նախագահին իրավունք կտան հետ կանչել իր ստորագրությունն այդ փաստաթղթերի ներքո: Եթե այդ հնարավորությունը ձեռքից բաց թողնենք, ապա դա ողջ տարածաշրջանին հետ կնետի եւ ոչ թե այնտեղ, որտեղից մենք սկսել էինք, այլ շատ ավելի հեռու»: Այդ դեպքում երկու կողմերի միջեւ վստահությունը կխարխլվի»,- ընդգծեց Սարգսյանը, գրում է WSJ-ը «Թուրք-հայկական պայմանագիրը խոչընդոտների է բախվել» հոդվածում: