Թայլանդի ջրհեղեղը կնպաստի աշխարհում HDD-ների պակասին
PanARMENIAN.Net - Կոշտ սկավառակների խոշոր արտադրող Western Digital ընկերությունը հայտնել է, որ իր հիմնական գործարանը Թայլանդում հեղեղվել է, ինչը կնպաստի ընթացիկ եռամսյակում կոշտ սկավառակ կրիչների (HDD) պակասին ողջ աշխարհում։ Ընկերությունը հայտնել է, որ կերկարացնի իր գործունեության ժամանակվոր կասեցումը Թայլանդում, հայտնում է IDG News Service-ը:
Թայլանդի այս ջրհեղեղը 290 մարդու կյանք է խլել։ Թայլանդը Չինաստանից հետո համարվում է կոշտ սկավառակ կրիչների ամենամեծ արտահանողը։
Բացի Western Digital-ից, խոշոր արտադրող է նաև Թայլանդում iSuppli Estimates-ը , նաև Toshiba-ն։ Վերջինս Թայլանդում նոր է արտադրութուն հիմնել ։
2011-ի հուլիսի 1-ին Western Digital-ը հայտնել էր մոտ 54 միլիոն կոշտ սկավառակ կրիչների արտահանման մասին։