ANCA. Հայաստանում չեն կարող լինել հակաամերիկյան ցույցեր
PanARMENIAN.Net - ԱՄՆ հայ համայնքն արդարացի կերպով վրդովված է, երբ սեպտեմբերի 12-ին Հայաստանը հայտարարվեց 7 երկրների շարքում, ներառյալ Բուրունդին, Եգիպտոսը, Քուվեյթը, Սուդանը, Թունիսը և Զամբիան, որպես ամերիկյան դիվանագետների համար վտանգավոր երկիր: Ինչպես հաղորդում է Ամերիկայի հայ դատի հանձնախումբը (ANCA), Հայաստանում տագնապի բարձրացումը, որի բնակչության ճնշող մեծամասնությունը քրիստոնյաներ են, կատարվել է առանց որևէ իմաստի: Հայաստանում չկան կրոնական դիմակայություններ և հակաամերկյան ցույցեր, որոնք տեղի են ունենում արաբական երկրներում Մուհամմեդ մարգարեի մասին ֆիլմի դեմ:
Պետդեպարտամենտում աղբյուրները, այնուհետև մամլո քարտուղար Վիկտորիա Նուլանդը հաստատել են, որ սեպտեմբերի 11-ին Բենգազիում հարձակումից հետո Պետդեպարտամենտն ուղերձ է հղել աշխարհի բոլոր դիվանագիտական առաքելություններին` խնդրելով վերանայել անվտանգությունը և անհրաժեշտ միջոցներ ընդունել:
Սեպտեմբերի 12-ին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունն առաջիններից է հանդես եկել նախազգուշացմամբ` կոչ անելով «զգոնություն հանդես բերել» Եգիպտոսում և Լիբիայում հակաամերիկյան ելույթների լույսի ներքո: Սակայն, հայտարարությունում նշվել է, որ « Երևանում ԱՄՆ դեսպանատունը չունի կոնկրետ տեղեկատվություն, որպեսզի ասի, որ այդ իրադարձությունները կազդեն Երևանում անվտանգության վրա»:
ANCA-ի կարծիքով, մի շարք արդի հարցեր մնում են առանց պատասխանի: Ինչո՞ւ է Հայաստանը հայտնվել ԱՄՆ քաղաքացիների այցելության համար վտանգավոր երկրների շարքում: Ադրբեջանում և Վրաստանում ԱՄՆ դեսպանատները մինչև հիմա չեն դիմել իրենց քաղաքացիներին անվտանգությունն ուժեղացնելու կոչով: