ԱՄՆ Պետքարտուղարությունն արձագանքել է ադրբեջանական դիվերսիաներին բռնությունից խուսափելու հորդորով
PanARMENIAN.Net - ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը կոչ է արել ղարաբաղյան հակամարտության կողմերին խուսափել բռնությունից ու շարունակել հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերը: Այդ մասին Վաշինգտոնում կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ Պետքարտուղարության փոխխոսնակ Մարի Հարֆը: Մեկնաբանելով լրագրողի հարցը շփման գծում վերջին միջադեպերի վերաբերյալ՝ նա նշել է, որ տեղյակ չէ կատարվածի մանրամասներին: «Մենք հորդորում ենք կողմերին փորձել զերծ մնալ բռնությունից ու աշխատել խաղաղ միջոցներով»,-ասել է Հարֆը, հայտնում է «ԱՊԱ» գործակալությունը:
Իր հերթին Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA) կոչ է արել ԱՄՆ կառավարությանը ռազմական աջակցություն չցուցաբերել Ադրբեջանին: «Ադրբեջանի վերջին հարձակումը շփման գծում ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ Կովկասում պատերազմ վերսկսելու Բաքվի ձգտումների հանդեպ համաշխարհային հանրության անտարբերության դիմաց հարկ է լինում վճարել մարդկային կյանքերով»,-հայտարարել է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը՝ անդրադառնալով հունվարի լույս 20-ի գիշերը ադրբեջանական դիվերսիաներին շփման գծում, որի հետևանքով զոհվեց կրտսեր սերժանտ Արմեն Հովհաննիսյանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Ավելի ուշ նախագահ Բակո Սահակյանի հրամանագրով կրտսեր սերժանտ Արմեն Հովհաննիսյանը հետմահու պարգևատրվել էր «Արիության համար» մեդալով:
Արդեն մի քանի օր է ադրբեջանական կողմն ակտիվորեն գնդակոծում է հայկական դիրքերը հայ-ադրբեջանական սահմանին և ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում:
Հունվարի 22-ից՝ լույս 23-ի ամբողջ գիշերվա ընթացքում հակառակորդն անկանոն ու հաճախակի կրակի տակ է պահել հայ-ադրբեջանական սահմանը, PanARMENIAN.Net ին ասաց ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը։ Նա նաև հաստատեց երեկոյան տարածվող տեղեկությունները, որ Տավուշի գյուղերի ուղղությամբ ևս կրակել են։ Նա հավելեց նաև, որ հայկական կողմից զոհեր ու վիրավորներ չկան: «Իրենք լավ կրակել են, մենք էլ պատասխանել ենք՝ ոնց պետք էր»,- ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանը` հավելելով, որ հրադադարը գիշերվա ընթացքում խախտվել է մոտ 300 անգամ:
Հունվարի 22-ին, մամուլի ասուլիսում նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն անդրադառնալով Ղարաբաղյան հիմնախնդրին նշել էր, որ Ադրբեջանն արհամարում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների՝ խաղաղության մասին կոչերը՝ ձևացնելով, թե վերջիններս այլ կարծիք ունեն, ու որ նրանց հայտարարություններն իրեն չեն վերաբերվում: Նախարարը նաև համոզված է, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունն ամեն ինչ հասկանում է, բայց փորձում է իր ժողովրդի համար պատրանքնենր ստեղծել:
Նալբանդյանը նշել էր նաև, որ հարցով բանակցությունները շարունակվում են: Արդեն այսօրէ՝ հունվարի 23-ին, նա կմեկնի Փարիզ, որտեղ կհանդիպի ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներին, իսկ արդեն հաջորդ օրը՝ Ադրբեջանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարին։ Անդրադառնալով վերջին օրերին շփման գծում ադրբեջանցիների սադրանքներին, ԱԳՆ ղեկավարը նշել էր, որ դրանք միտված են բանակցային գործընթացում հավելյալ խոչընդոտների ստեղծմանը: Այդ հարցը քննարկվել էր նաև Եվրախորհրդի հատուկ ներկայացուցիչ Ֆիլիպ Լեֆորի հետ հանդիպմանը. «Բանակցությունները պետք է շարունակել՝ այլ տարբերակ չկա», - ասել էր ԱԳ նախարարը: