Լևոն Հայրապետյանը տնային կալանքի տակ կմնա մինչև հուլիսի 15-ը
PanARMENIAN.Net - Մայիսի 25-ին Մոսկվայի քաղաքային դատարանն օրինական համարեց հայտնի գործարար և բարերար Լևոն Հայրապետյանի տնային կալանքի ժամկետը մինչև հուլիսի 15-ը երկարացնելու որոշումը:
Դատարանն իր որոշմամբ մերժեց պաշտպանության բողոքը, որը խնդրում էր ազատ արձակել Հայրապետյանին գրավի կամ ներկայանալու պարտավորության դիմաց` պատճառաբանելով դա պաշտպանյալի առողջական վատթար վիճակով և բժիշկների հսկողության տակ գտնվելու անհրաժեշտությամբ: Ինքը Հայրապետյանը չի մասնակցել նիստին առողջական վիճակի կտրուկ վատթարացման պատճառով, հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Քննիչը դատարանում տեղեկանք է ներկայացրել, որ Հայրապետյանը խախտում է տնային կալանքի պայմանները, համաձայնեցնելով իր դիրքորոշումը գործով մեկ այլ ֆիգուրանտ ԱՄՆ քաղաքացի Սեմ Կիսլինի հետ: Միևնույն ժամանակ քննիչը հրաժարվել է միջնորդել Հայրապետյանին մեկուսարան տեղափոխելու համար:
«Քննությունը այս փուլում չի խնդրի խափանման միջոցի խստացման մասին»,-ասել է քննիչը:
Փաստաբանն իր հերթին հիշեցրել է դատարանին, որ քննությունը Հայրապետյանի հանդեպ «Իզմեստևի գործով» ավարտված է, ուստի նա չի կարող խոչընդոտել ապացույցների հավաքագրմանը: «Հայրապետյանը տառապում է շաքարային դիաբետով, նրան օպերատիվ բուժում է հարկավոր և նա քննությունից թաքնվելու հնարավորություն չունի»,-պարզաբանել է փաստաբանը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ դադարեցվել է հայտնի ձեռնարկատեր և բարերար Լևոն Հայրապետյանի գործով նախնական քննությունը:
«Այսօր (մայիսի 24-ին) Հայրապետյանին հայտնեցին, որ Իզմեստևի հանդեպ խարդախության մասին ՌԴ ՔՕ 159-րդ հոդվածի 4-րդ մասով (առանձնակի խոշոր չափերի խարդախություն) քրեական գործով նախաքննությունն ավարտված է»,-ասել է գործարարի փաստաբար Ռուբեն Մարգարյանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը: Ըստ փաստաբանի, քննությունը միայն դատապարտված սենատորի մոր ցուցմունքն ունի, թե մեղավորության ինչ այլ ապացույցներ կան, պաշտպանությունը կիմանա, ծանոթանալով քրեական գործին:
«Այս գործը եզակի է նրանով, որ, հավանաբար, ՌԴ պատմության մեջ առաջին անգամ քննությունը հայտնի բարերարի այսքան ակտիվ ու արագ քրեական հետապնդում է իրականացնում` ելնելով մի շարք սպանությունների համար ցմահ ազատազրկման դատապարտված տուժողի շահերից»,-ասել է Մարգարյանը:
Նախորդ տարվա հուլիսի 24-ին գործարար Լևոն Հայրապետյանին, որին կասկածում են հափշտակումների և «Բաշնեֆտի» բաժնետոմսերի ապօրինի օրինականացման մեջ, ՌԴ Քննչական կոմիտեն մեղադրանք ներկայացվեց ՌԴ ՔՕ 160 (յուրացում և վատնում) ու 174 (փողերի լվացում) հոդվածների հատկանիշներով: